İran yanlısı Iraklı vekiller ‘ABD güçlerini ülkeden çıkarmak’ için harekete geçti

İran yanlısı Iraklı vekiller ‘ABD güçlerini ülkeden çıkarmak’ için harekete geçti

Salı, 17 Eylül, 2019 - 07:15
Bağdat/Şarku’l Avsat
İran yanlısı Iraklı milletvekillerin, ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması gündeminin meclis çalışma takvimine eklenmesi için Parlamento Başkanlığı’na yönerge verdiği bildirildi.

Rusya el-Yevm televizyon kanalına göre önceki gün Irak Parlamentosu’nda ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması amacıyla imza kampanyası başlatıldı.

Kanal muhabirinin aktardığı bilgilere göre Asaib Ehli Hak örgütünün siyasi kanadı Sadikun Bloğu Milletvekili Hasan Salim, konunun meclis gündemine taşınması amacıyla 53 vekilin imzasını taşıyan yönergeyi Parlamento Başkanlığı’na sundu.

Rusya el-Yevm televizyonu, Sadikun Bloğu Milletvekili Vecih Abbas’ın daha önce ülkedeki 9 bin ABD askerinin 3 bin ile sınırlandırılması yönünde meclise yaptığı çağrıyı anımsattı.

Yönergenin parlamentoya sunulması, ABD ile İran arasındaki tansiyonun tırmandığı bir dönemde geldi. ABD askerleri, 2014’te Irak’ın çeşitli bölgelerini işgal eden DEAŞ ile mücadelede Irak ordusuna destek amacıyla ülkeye gönderildi.

Irak'ın Şii dini mercilerden Ayetullah Kazım el-Hüseyni el-Hairi de daha önceki açıklamasında, ABD askerlerinin danışman veya eğitmen olarak dahi Irak'ta varlık göstermesinin haram olduğu fetvasını vermişti.

Editörün Seçimi

Multimedya