ABD, Aramco tesislerine yapılan saldırıların uydu görüntülerini yayınladı

ABD, Aramco tesislerine yapılan saldırıların uydu görüntülerini yayınladı

Pazartesi, 16 Eylül, 2019 - 15:00
Washington/Şarku’l Avsat
ABD hükümeti, İran’ın geçtiğimiz Cumartesi günü Saudi Aramco petrol tesislerini hedef aldığını iddia ettiği uydu görüntülerini paylaştı.

Suudi Arabistan petrol şirketi Saudi Aramco'nun Abkayk (Abqaiq) ve Hurays'ta (Khurais) bulunan tesislerini hedef alan saldırılar, bu noktalardaki petrol üretimin durmasına sebep oldu.

İran, saldırılara ilişkin ABD suçlamalarını reddederken, Tahran destekli Husi milisleri saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Reuters'a konuşan ABD yetkilileri, uydu görüntülerinde yer alan saldırıların Husilerin Yemen’deki kontrol altında tuttuğu bölgelerden değil, İran veya Irak üzerinden gerçekleştiğini öne sürdü.

Irak, topraklarının Saudi Aramco tesislerine karşı terör saldırısı için kullanıldığı iddialarını reddetti.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bugün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, ABD’nin Irak’ın tutumunu desteklediğini söyledi.

Pompeo, saldırılardan doğrudan İran’ı suçlarken, Tahran’ın 'yalan diplomasisi' uyguladığını ve saldırıların Yemen’den yapıldığına dair bir kanıtın olmadığını vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada, ülkesinin enerji bağımsızlığına rağmen müttefiklerine her zaman yardım edeceğini söyledi.

Trump, Twitter hesabından konuya ilişkin açıklamasında, “Ortadoğu'nun petrol ve gazına ihtiyacımız yok. Aslında orada çok az sayıda tanker var ancak müttefiklerimize yardım edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı, konuya ilişkin bir önceki açıklamasında, ülkesinin terör saldırısına yanıt vermeye hazır olduğunu belirtmişti.

Trump, “Suudi Arabistan’daki petrol tesisleri saldırıya uğradı. Failin kim olduğu konusunda sebepler var. Doğrulama süreci temelinde yanıt vermeye hazırız. Ancak Suudi Arabistan’dan bu saldırının ardında kimin olduğuna inandıklarını ve hangi şartlar altında devam edeceğimizi duymayı bekliyoruz” şeklinde yorumda bulunmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya