Irak’tan Saudi Aramco tesislerini hedef alan saldırıların aydınlatılması için iletişim adımı

Irak’tan Saudi Aramco tesislerini hedef alan saldırıların aydınlatılması için iletişim adımı

Pazartesi, 16 Eylül, 2019 - 12:45
Suudi Arabistan’ın Cidde’deki petrol stokları (AP)
Londra/Şarku’l Avsat
Muhammed Naci

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Suudi Arabistan'ın ulusal enerji devi Saudi Aramco petrol tesislerine silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) düzenlenen saldırıların aydınlatılması için güvenlik yetkililerine Suudi mevkidaşlarıyla iletişime geçme talimatı verdi.

Independent Arabia’dan Muhammed Naci’ye bilgi veren Irak hükümet kaynaklarına göre Abdulmehdi, Suudi petrol tesislerini hedef alan saldırılarda ülke topraklarının kullanıldığı iddiasını yalanlamadan önce istihbarat ve askeri yetkilileri toplantıya çağırdı.

Irak istihbaratı ve ordu yetkilileri, toplantı sırasında, Suudi petrol tesislerini hedef alan SİHA’ların Irak topraklarından havalanmadığı bilgisini verdi. Abdulmehdi, bu bilgiyi teyit etmesinin ardından söz konusu iddiayı yalanladığı bir açıklama yaptı.

Kaynaklara göre Abdulmehdi, buna rağmen ülkenin güneyinde hava sahası denetimlerinin sıklaştırılması için talimat verdi. Zira tesisleri hedef alan SİHA’ların güneydeki illerden havalandığı iddia ediliyordu.

Riyad ile iletişim

Irak hükümet kaynakları, Abdulmehdi’nin olayın aydınlatılması için güvenlik yetkililerine Suudi mevkidaşlarıyla iletişime geçme talimatı verdiğini bildirdi. Kaynaklara göre Haşdi Şabi heyeti Başkanı Falih el-Feyyad, dosyanın takipçisi olacağını söyledi.

Irak Başbakanlık ofisinden önceki gün yapılan yazılı açıklamada, Saudi Aramco tesislerinin SİHA'larla vurulmasında Irak topraklarının kullanıldığına ilişkin basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilmişti.

Açıklamada, gelişmelerin yakından takip edildiği vurgulanırken, bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit eden konularda dost ve müttefik ülkelerle dayanışma içinde olunduğu ifade edildi.

Bağdat, Riyad ile ilişkileri korumak istiyor

Gözlemcilere göre Iraklı makamların saldırının hemen ardından harekete geçmesinin arkasında son dönemde Bağdat-Riyad ilişkilerinde, özellikle de ekonomi alanında kaydedilen ivmeyi muhafaza etme iradesi bulunuyor.

Suudi petrol tesislerinin hedef alınması ve bu saldırılarda Irak topraklarının kullanıldığı yönündeki iddialar, Irak Elektrik Bakanı ile Körfez İşbirliği Konseyi’ndeki yetkililer arasında elektrik alanında önemli anlaşmaların imzalandığı bir dönemde geldi. Uzmanlar söz konusu anlaşmaların, İran’ın enerji konusunda Irak üzerinde kurduğu hâkimiyetin biraz hafifleyebileceğine işaret etmişti.

‘İran’ın kiralık silahı Irak’

Siyasi yorumcu Vasık Mahmud, “Suudi Arabistan’ı hedef alan saldırılarda Irak’ın İran platformu olarak kullanılması kabul edilemez” dedi.

Mahmud, böyle bir adımın Irak’ı İran’ın kiralık silahı olarak ilan etmekten farksız olduğunu ifade etti.

Bu iddia ilk değil

Irak topraklarının Suudi Arabistan’daki bazı bölgelerin hedef alınmasında kullanıldığı iddiası ilk defa dile getirilmiyor. Nitekim ABD’li yetkililer, Mayıs ayında Suudi petrol tesisini hedef alan SİHA’nın Yemen’den değil, Irak’tan havalandığını ileri sürmüştü. Abdulmehdi ise o dönem istihbarat birimlerinin böyle bir hareketlilik gözlemlemediğini belirterek, iddiayı yalanlamıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya