Cezayir'de seçim tarihi belli olurken siyasi arena ısınmaya başlıyor

Cezayir'de seçim tarihi belli olurken siyasi arena ısınmaya başlıyor

Pazartesi, 16 Eylül, 2019 - 11:45
15. Cuma gösterilerinde kullanılan büyük bir Cezayir bayrağı (AFP)
Cezayir/Boualem Goumrassa
Cezayir geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih, cumhurbaşkanı seçimlerinin 12 Aralık'ta yapılacağını açıkladı.

Devlet televizyonundan Cezayirlilere seslenen Bin Salih, "Anayasanın bana verdiği yetkiler çerçevesinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 12 Aralık'ta yapılması yönünde karar aldım. Bugün seçmenlere oylamaya katılma çağrısı yapan kararnameyi imzaladım" ifadelerini kullandı. Geniş bir Cezayirli kesim cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bu tarihte yapılmasını bekliyordu. Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salah bu ayın başında yaptığı konuşmasında, “15 Eylül’de seçim komisyonunu toplamak yerinde olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih seçimlere ayırdığı bir konuşmasında ordunun önemine dikkat çekti ve ülkenin içinden geçtiği bu hassas dönemde istikrarı sağlama noktasında önemli bir rol üstlendiğini belirtti. Salih, cumhurbaşkanlığı seçimlerine yoğun katılım çağrısı yaptı. Dün seçim komisyonunu toplamak üzere cumhurbaşkanlığı kararnamesini imzaladığını belirtti.

Anayasa Konseyi, yeterli sayıda aday bulunmaması nedeniyle 4 Temmuz 'da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimini iptal etti. Eski Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, beşinci dönem için adaylığını açıklamasının ardından Cezayirlilerin sokağa dökülmesi sebebiyle, 18 Nisan seçimlerini iptal etmek zorunda kaldı. Olayların alevlenmesi ve ordunun baskısı nedeniyle daha sonra istifa etti.

Yüksek Seçim Komisyonu başkanlığına atanan Muhammed Şerafi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıklara akın edilmesi çağrısında bulundu. Ancak sokak buna karşı çıkıyor.

Yüksek Seçim Komisyonunun başkanlığına, ilgili kanunun parlamentoda kabul edilmesinin ardından, eski Adalet Bakanı Muhammed Şerafi getirildi. Ayrıca, yargı, tıp, hukuk, medya ve insan hakları başta olmak üzere birçok meslek alanından gelen 50 Yüksek Seçim Kurulu üyesinin isimleri de belli oldu. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yetkileri, adayların dosyalarını almak ve incelemek, seçim sürecini izlemek ve sonuçları açıklamak ile sınırlıdır. Böylece YSK, her zaman seçimlere hile karıştırmak ile suçlanan iki organ olan Anayasa Konseyi ve İçişleri Bakanlığının görevlerini üstlenmiş olacak.

Geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih’in daha önce yaptığı bir konuşmada, ”yönetim, kurduğu bu mekanizma ile seçimlerin adil yapılması konusundaki samimi niyetini ortaya koyuyor” dedi.

Şerafi görevi devralmasının ardından düzenlediği basın toplantısında Buteflika yönetiminin bir kalıntısı olup olmadığı ile ilgili bir soru karşısında kendini savundu. Şerafi, 2009'da Buteflika’nın danışmanıydı ve 2012'de Buteflika  tarafından Adalet Bakanı olarak atandı. Ertesi yıl Buteflika, eski Enerji Bakanı aynı zamanda arkadaşı olan Chakib Khelil hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkaran Şerafi’yi görevden aldı. Şerafi, “2016’da yolsuzluk suçlaması kaldırılan Halil’in dosyasını kovuşturmamın kurbanı oldum. Halil aylar önce ordunun çıkardığı emir ile tekrar yolsuzlukla suçlandı. Halen ABD'de eşiyle birlikte yaşıyor ve hakkındaki yolsuzluk suçlamaları sürüyor.

Geçici Cumhurbaşkanlığına bağlı “Diyalog ve Arabuluculuk Komitesi” tarafından atanan YSK'nin bir buçuk ay boyunca siyasilerle ve sivil toplumla istişarelerde bulunduğu ve daha sonra Abdulkadir bin Salih’e bir rapor sunduğu ifade ediliyor. Toplumun ve siyasilerin büyük bölümü en kısa sürede bir seçimin yapılmasını talep ediyor.

Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih ise yaptığı açıklamada “Seçimler, seçim yapılmasını isteyenlerin istediği tarihte istemeyenlerin ise istemediği tarihte düzenlenecek” dedi. Salih seçimlerin yapılması hususunda sokağın tepkisi ile karşı karşıya kalıyor.

Soruşturma hakimi, dün, başkentteki “Seyyid Ahmed Mahkemesi”nde  22 göstericinin tutuklanmasına karar verdi. Soruşturma hakimi yaptığı açıklamada,”Söz konusu göstericiler, gösterilerden 48 saat sonra göz altına alınmışlardı. Göstericiler, çoğunlukla partilerdeki militanlardan oluşuyor. Kamu güvenliğine zarar vermeye teşvik suçundan tutukluluklarına karar verildi. Gösteriler sırasındaki eylemleri yetkili makamları rahatsız etti.” ifadelerini kullandı.

22 sanığın savunmasını yapan heyetin üyesi Abdurrahman Salih, duruşma tarihinden önce, soruşturma sürecini boykot ettiğini söyledi. Yargılamanın adil bir şekilde yapılmamasını gerekçe gösterdi. İslami Adalet ve Kalkınma Cephesi Başkanı Abdullah Caballah geçen cuma günü bir önceki haftaya göre iki misli gerçekleşen tutuklamaları kınadı. Caballah, söz konusu göstericilerin barışçı ve sözlü şiddet dahil olmak üzere tüm şiddet yöntemlerinden uzak olan onlarca genç olduğunu ileri sürdü.

İslam Adalet ve Kalkınma Cephesi Başkanı Abdullah Caballah "Bu tür uygulamaların gençlik hareketinin geleceği konusundaki endişelerini artırdığını vurguladı. Bu uygulamalar İnsanların talepleri konusunda sorumlulukların daha da artmasına neden oluyor. Göstericiler politik talepleri gerçekleşene kadar barışçıl hareketi sürdürmek için mümkün olan en iyi çabayı göstermeye çalışıyorlar” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya