Suriye konulu üçlü zirve bugün Ankara’da başlıyor

Suriye konulu üçlü zirve bugün Ankara’da başlıyor

Pazartesi, 16 Eylül, 2019 - 11:15
Sivil Savunma ekipleri, İdlib’deki Ma'aret el-Nu'man'da rejimin vurduğu bir binanın altındaki kurbanları arıyor (AFP)
Ankara/Şarku’l Avsat
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla Suriye'nin kuzeybatısında kalıcı ateşkes sağlanması amacıyla bugün Ankara'da Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi düzenlenecek.

Reuters’ın aktardığı habere göre Ankara zirvesinde, Suriyeli muhalif grupların elinde kalan son kale olan İdlib bölgesine odaklanılacak.

Erdoğan, rejim güçlerinin muhalifleri ve Türkiye’nin gözlem noktalarını kuşatmasının ardından geçtiğimiz Ağustos ayında Moskova’ya yaptığı ziyarette, bölgedeki durumun normalleşmesi konusunda Rus mevkidaşı Putin ile fikir birliğine varmıştı.

Putin ve Erdoğan arasında enerji ve savunma işbirliği dâhil olmak üzere birçok konuda yakın bir ilişki olmasına rağmen, rejim kuvvetlerinin yakın zamandaki saldırıları Ankara-Moskova arasındaki ilişkilerde küçük çatlaklar oluşturdu.

Erdoğan, Putin ve Ruhani’nin İdlib’deki gelişmeler hakkında üçlü görüşmeler yapmadan önce bugün ikili görüşmeler yapması bekleniyor. Üç lider daha sonra ortak bir basın toplantısı düzenleyecek.

Çobanbey’de 12 kişi hayatını kaybetti

Öte yandan, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne (SOHR) göre, Suriye-Türkiye sınırındaki Çobanbey (Er-Rai) beldesine bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti.

SOHR, Çobanbey Hastanesi’nin yakınındaki otoparkta bomba yüklü bir aracın infilak ettirildiğini duyurdu.

Haziran ayından bu yana muhalif gruplar tarafından kontrol edilen alanda ikinci kez gerçekleşen saldırının sorumluluğunu henüz kimse üstlenmedi.

Çobanbey Yerel Meclisi Başkan Yardımcısı Ala Hammad, patlayıcıların etkisinin çok büyük olduğunu söyleyerek, patlamanın şiddetinden hastanenin ikinci katının tavanının yıkıldığını belirtti.

Hammad, “Patlama yerde büyük bir çukur oluşturdu ve patlamanın gerçekleştiği alanın etrafındaki evler moloz yığınına dönüştü” dedi.

Azez’deki bir pazarın içinde bulunan cami yakınında geçtiğimiz Haziran ayında bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda ise 19 kişi hayatını kaybetmişti.

Türkiye ve müttefiki olan muhalif gruplar, geçtiğimiz yıl Çobanbey’in batısındaki Afrin’i YPG’nin kontrolünden almıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya