Çin Büyükelçisi: Aden’de yaşanan olaylardan dolayı üzgünüz

Çin Büyükelçisi: Aden’de yaşanan olaylardan dolayı üzgünüz

Pazartesi, 16 Eylül, 2019 - 07:15
(AFP)
Riyad/Şarku’l Avsat
Çin'in Yemen Büyükelçisi Kang Yong, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi, önderliğindeki meşru otoriteye ülkesinin verdiği desteği yineledi. Büyükelçi Aden’de yaşanan olaylardan dolayı üzgün olduğunu ifade etti.

Çin Büyükelçisi, görüşmesinde Güvenlik Konseyi'ndeki 5 daimi üyeden biri olan Çin’in büyük bir çaba sarf ettiğini ve geçtiğimiz Ağustos ayında Aden’deki olayların ardından bu ülkelerin büyükelçilerinin ortak açıklamasında belirtildiği gibi üç otoriteye bağlılığı vurguladığını belirtti.

Çin, bu üç otoritenin refere ettiği Körfez Girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı ve Güvenlik Konseyi kararlarının sonuçlarının, Yemen halkının barış ve istikrara ulaşma arzusunu gerçekleştireceğini; Ulusal Diyalog Konferansı çıktılarının, Yemen’in bütün sorunlarıyla ilgili çözümler sunan ve problemleri gideren Yemen halkının görüşünü yansıttığını belirtti.

Yemen Haber Ajansı SABA büyükelçinin şu ifadelerini aktardı: “Yemen’in geçici başkenti Aden’deki karışıklıkları artıran talihsiz olaylar sebebiyle çok üzülüyorum. Yemen halkının çektiği acı son bulacak.”

Yemen’in köklü bir uygarlığa sahip olduğuna dikkati çeken büyükelçi, Çin Cumhuriyeti'nin 70 yıl önce kuruluşundan bu yana Yemen ile Çin arasında devam eden ilişkilerin önemine vurgu yaptı. Yemen’in Çin’i tanıyan ilk ülke olduğunu ifade eden büyükelçi bunu ilişkilerin gelişmesi ve iki dost ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi izlediğini dile getirdi.

Editörün Seçimi

Multimedya