ABD: İran'ın Suudi Arabistan'a saldırması durumunda harekete geçmeye hazırız

ABD: İran'ın Suudi Arabistan'a saldırması durumunda harekete geçmeye hazırız

Pazar, 15 Eylül, 2019 - 14:45
Riyad’ın güneyindeki Aramco petrol tesisi (AFP)
Washington-Brüksel/Şarku’l Avsat
Beyaz Saray Danışmanı Kellyanne Conway, ABD Enerji Bakanlığı’nın, Suudi Arabistan’daki iki petrol tesisine yapılan saldırının ardından küresel enerji arzını istikrara kavuşturmak için gerekirse ‘Stratejik Petrol Rezervi'nden istifade etmeye hazır olduklarını söyledi.

Conway, Fox News’e verdiği röportajda, ABD’nin İran'ın Suudi Arabistan'a saldırması durumunda harekete geçmeye hazır olduğunu belirtti.

Beyaz Saray Danışmanı, ABD Başkanı Donald Trump’ın İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu sırasında görüşme olasılığına kapıları tamamen kapatmazken, ancak Aramco saldırılarının bu konuya yardımcı olmadığına dikkat çekti.

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Saudi Aramco'nun petrol tesislerine dün düzenlenen SİHA saldırısı bölgesel güvenlik için gerçek bir tehdit oluşturuyor” yorumunda bulundu.

Mogherini, “Bölgedeki gerilimin arttığı bir zamanda, bu saldırı gerginliği azaltma ve diyalogu başlatma çalışmalarını baltalıyor” dedi.

Suudi Arabistan’ın, Saudi Aramco şirketinin Abkayk ve Hurays'taki iki petrol tesisi, dün SİHA’lar tarafından hedef alınmış, terör saldırısını İran destekli Husi milisleri üstlenmişti.

Yemen’deki meşru hükümeti desteleyen Arap Koalisyonu ise saldırıya ilişkin soruşturmaların devam ettiğini belirterek, teröristlerin tehditleriyle mücadele etmek için gerekli önlemlerin alındığını vurgulamıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya