İİT’den İsrail’in Filistin halkına karşı saldırgan politikalarına son verme çağrısı

İİT’den İsrail’in Filistin halkına karşı saldırgan politikalarına son verme çağrısı

Pazar, 15 Eylül, 2019 - 12:30
Cidde'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı'ndan (TV)
Cidde/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan'ın çağrısı üzerine bugün Cidde'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı'nda, uluslararası topluma, İsrail’in Filistin halkına karşı saldırgan politikalarına son verme ve Filistin halkının meşru haklarının ihlal edilmesi karşısında sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunuldu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı İbrahim el-Assaf, İsrail’in eylemlerinin boş ve geçersiz olduğunu söyleyerek, “İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, yeniden seçilmesi halinde 1967’de işgal edilen Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi ve Ölü Deniz'in kuzeyinin ilhak edileceği yönündeki tehlikeli bir tırmanışı işaret eden açıklamasını kınıyoruz” dedi.

Filistin meselesinin, zorluklara rağmen Araplar ve Müslümanlar için temel mesele olmaya devam edeceğini vurgulayan El-Assaf, uluslararası topluma, İsrail'in Filistin halkına yönelik ihlalleri karşısında sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

İİT Genel Sekreteri Yusuf el-Useymin ise İİT’nin olağanüstü toplanmasının, Filistin davasına verilen önemi yansıttığını söyledi.

İsrail hükümetinin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal eden saldırgan eylemini kınayan el-Useymin, İsrail’in Filistin halkına karşı saldırgan politikalarına son vermesini istedi.

İİT Genel Sekreteri, İsrail’in Filistin’in tarihi kimliğini değiştirme girişimini de kınadı.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki de, İsrail’in ihlalleri nedeniyle yaşanan anlaşmazlığın dini bir çatışmaya dönüşebileceği konusunda uyardı.

Netanyahu’nun ‘ilhak’ açıklamasının uluslararası sözleşme ve kararları ihlal anlamına geldiğine dikkat çeken el-Maliki, İsrail’in çıkışına karşı hızla eyleme geçen Suudi Arabistan’a teşekkür etti.

El-Maliki, İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği suçlar ile Filistin’de coğrafya ve tarihi tahrif etmeye devam etmesinin ABD’nin onayıyla gerçekleştiğini vurguladı.

Editörün Seçimi

Multimedya