Irak: Suudi Arabistan’daki petrol tesislerini hedef alan SİHA’lar Irak topraklarından gönderilmedi

Irak: Suudi Arabistan’daki petrol tesislerini hedef alan SİHA’lar Irak topraklarından gönderilmedi

Pazar, 15 Eylül, 2019 - 10:45
Suudi Arabistan Abkayk’taki petrol rafinerisine düzenlenen saldırı sonrası yükselen dumanlar (AFP)
Bağdat/Şarku’l Avsat
Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin ofisine göre Irak, Suudi Arabistan’da Aramco şirketine ait iki petrol tesisine saldırı düzenleyen silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Irak topraklarından gönderildiğine ilişkin iddiaları reddetti.

Söz konusu açıklamada, “Irak, bazı medya organları ve sosyal medya hesaplarında öne sürülen, Suudi Arabistan’daki iki petrol tesisine saldırı düzenleyen SİHA’ların Irak topraklarından gönderildiğine ilişkin iddiaları reddediyor. Irak, komşuları ve dostlarına saldırganlık için topraklarının kullanılmasını önleme konusundaki anayasal taahhüdünü ve Irak hükümetinin anayasaya aykırı davranmaya çalışan herkese sert bir şekilde karşı çıkacağını vurguluyor” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca, iddiaları araştırmak ve Riyad’a yardımcı olmak için bir komite kurulduğu ifade edildi.

Irak hükümetinden yapılan açıklamada, gelişmelerin yakından takip edildiği vurgulanırken, bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit eden konularda dost ve müttefik ülkelerle dayanışma içinde olunduğu ifade edildi.

Suudi Arabistan’ın, Saudi Aramco şirketinin Abkayk ve Hurays'taki iki petrol tesisi, dün SİHA’lar tarafından hedef alınmış, terör saldırısını İran destekli Husi milisler üstlenmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Tüm tansiyonu azaltma çağrıları arasında İran şimdi dünyanın enerji arzına eşi görülmemiş bir saldırı başlattı. Saldırıların Yemen'den geldiğine dair bir kanıt yok” ifadelerini kullanmıştı.

Yemen’deki meşru hükümeti desteleyen Arap Koalisyonu ise saldırıya ilişkin incelemelerin devam ettiğini belirterek, teröristlerin tehditleriyle mücadele etmek için gerekli önlemlerin alınacağını vurgulamıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya