Türkiye- Rusya- İran üçlü zirvesinin odak noktası İdlib

Türkiye- Rusya- İran üçlü zirvesinin odak noktası İdlib

Cumartesi, 14 Eylül, 2019 - 13:45
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz yıl Ankara’da çekilen fotoğrafı (AP)
Ankara/Said Abdurrazık
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin İdlib ilinde yaşanan gelişmelerin önümüzdeki Pazartesi günü Ankara’da Türkiye, Rusya ve İran arasında gerçekleştirilecek olan müzakerelerin odak noktası olacağını açıkladı.

Erdoğan, dün, İstanbul’da yaptığı açıklamalarda, Türkiye, Rusya ve İran arasında Ankara’da gerçekleştirilecek olan üçlü zirvenin söz konusu ülkelerin Suriye krizi ile ilgili istişare sürecinin devamı niteliğinde sayılacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zirvede, İdlib’deki gerginliği azaltma bölgelerini hedef alan son saldırılar ve Türkiye’nin oradaki gözlem noktalarının durumu ele alınacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye, 2017’de Astana görüşmelerinde kurulmasına karar verilen İdlib’deki gerginliği azaltma bölgesinde 12 askeri kontrol noktası kurdu.

Erdoğan, zirvede, İdlib il sınırları içindeki bazı bölgelerde terörist ve radikal gruplarla nasıl mücadele edileceğinin de ele alınacağını söyledi.

Kremlin’den dün yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye’nin durumu ile ilgili gelişmeleri görüşmek üzere üçlü zirveye katılmak için önümüzdeki Pazartesi günü Ankara'ya gideceği belirtildi. Peskov, Putin’in Erdoğan ve Ruhani ile ikili görüşmeler de gerçekleştireceğini söyledi.

Moskova, Türkiye'yi iki taraf arasında 17 Eylül 2018'de imzalanan Soçi Anlaşması uyarınca yükümlülüklerini yerine getirmediği iddiasıyla suçluyor. Anlaşma, İdlib'in güneyindeki rejim ve muhalif güçleri ayırmak ve Şam'ı Halep ve Lazkiye ile birbirine bağlayan iki uluslararası yol açmak için silahsızlaştırılmış bir tampon bölge oluşturulmasını içeriyordu.

Pentagon’dan suçlamalara yanıt

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Washington’ın Suriye’de güvenli bölge oluşturma anlaşmasının uygulanmasını geciktirdiğine ilişkin Ankara’nın suçlamalarına yanıt verdi.

Şarku’l Avsat’a demeç veren Pentagon Sözcüsü Sean Robertson, ABD’nin Ankara ile güvenlik mekanizması (Türkiye’ye göre güvenli bölge) konusunda varılan anlaşma çerçevesinde kısa sürede ciddi adımlar attığını söyledi.

Robertson, “Türk mevkidaşlarımızla tartıştığımız bazı uygulama sorunları var. Diyalog ve koordine halindeki adımlar, sınır güvenliğinin kalıcı olmasının, uluslararası koalisyonun DEAŞ’ı yok etme çabalarının devam etmesini sağlamanın ve bu ortak çıkarları baltalayan eşgüdümlü askeri operasyonları sınırlandırmanın tek yolu” dedi.

ABD, NATO müttefiki Türkiye ile geçtiğimiz ayın başlarında güvenli bölge (Washington’a göre güvenlik mekanizması bölgesi) kurulması ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) omurgasını oluşturan YPG’yi Türkiye sınırından uzak tutma konusunda anlaşmıştı.

ABD ve Türkiye askerleri, geçtiğimiz Pazar gününden bu yana ortak devriyelere başlarken, Pentagon, bu devriyelerin SDG ile Türkiye ile sınır bölgelerinde yapılan ortak devriyelerin ardından geldiğini bildirdi.

Pentagon, ayrıca Türkiye’nin isteği üzerine YPG’nin Türkiye sınırındaki tahkimat ve mevzilerini gönüllü olarak kaldırdığını ve diğer mevzilerden çekildiğini de açıkladı.

Öte yandan Avrupa Komisyonu, ABD ile Türkiye arasında Suriye'nin kuzeyinde Fırat'ın doğusunda güvenli bir bölge oluşturmak için gerçekleştirilen görüşmeleri yakından takip ettiğini söyledi.

Avrupa Birliği'nin (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin Sözcüsü Maja Kocijancic, dün, Brüksel’de gerçekleştirdiği bir basın toplantısında, “Genel olarak amaç, Suriye'nin kuzeydoğusunda yeni silahlı çatışmaları önlemek olmalıdır. Suriye'de sürdürülebilir bir çözüm, ancak BM kararları doğrultusunda siyasi geçişle sağlanabilir” ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya