Sudan hükümeti ile silahlı hareketler müzakere masasına oturacak

Sudan hükümeti ile silahlı hareketler müzakere masasına oturacak

Cumartesi, 14 Eylül, 2019 - 13:45
Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo, Hartum’da, düzenlenen bir basın toplantısında (AFP)
Hartum/Muhammed Emin Yasin
Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan ile Başbakan Abdullah Hamduk ortak bir toplantı düzenlediler. Toplantıda Cuba'daki silahlı hareketlerle imzalanan “ilkeler anlaşmasını” masaya yatırdılar. İki lider, toplantıda, Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki'nin, Hartum’a gerçekleştireceği ziyareti de görüştüler. Şarku'l Avsat ‘a konuşan Sudan Egemenlik Konseyi Sözcüsü Muhammed el-Faki Süleyman, “İlkeler anlaşması, Sudan hükümeti adına Egemenlik Konseyi Sözcüsü ve orduya bağlı Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Muhammed Hamdan Daklu ile Devrimci Cephe liderleri ve Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey Örgütünün (SPLM-N) Abdulaziz Adem el-Hulu liderliğindeki kanadı tarafından imza altına alındı.

El-Faki, "Egemenlik Konseyi ve silahlı hareketlerle görüşmelere önderlik eden Bakanlar Kurulu ortak bir müzakere ekibi oluşturulması fikrini görüştü" dedi. El-Faki, görüşmede Eritre Cumhurbaşkanının ülkeye yapacağı ziyaretin de ele alındığını söyledi. Eritre Cumhurbaşkanının ziyareti iki gün sürmesi bekleniyor. Üç saat süren toplantı, Başbakan Abdullah Hamduk’un Güney Sudan’dan dönmesinin ardından başladı. Abdullah Hamduk’un ilk yurt dışı ziyaretini Güney Sudan’a gerçekleştirdi ve bu ziyaret iki gün sürdü. Güney Sudan ziyaretinde Başbakan Abdullah Hamduk ,Güney Sudan Devlet Başkanı Orgeneral Salva Kiir Mayardit ile birtakım görüşmeler gerçekleştirdi. Hamduk, Güney Sudan’da iki yetkili arasında gerçekleşen görüşmelerde askıda kalmış birçok konunun ele alındığını, bunun yanı sıra iki ülke arasındaki ticaret ve taşımacılık konularının da ele alındığını belirtti. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Orgeneral Muhammed Ali İbrahim, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Egemenli Konseyi ve Başbakan Abdullah Hamduk arasında geçen toplantıda silahlı hareketlerle yapılan görüşmeler ve anlaşmaya varılan konular ele alındı.”

Eritre Cumhurbaşkanı Afewerki, bu sabah, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan'ın davetiyle iki günlük bir ziyaret için Hartum'a geldi. Sudan resmi haber ajansı (SUNA), Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki'nin egemenlik konseyi başkanı ile resmi görüşmelerde bulunacağını bildirdi. Isaias Afewerki, General Muhammed Hamdan Dagalo ile de görüşecek. Afewerki Geçiş Hükümeti Başbakanı Abdullah Hamduk ile de bölgedeki ikili ilişkiler ve gelişmeler hakkında istişarelerde bulunacak.

13 yılın ardından Sudan’a ilk ziyaret

Uluslararası Af Örgütü, 13 yılın ardından ilk defa Sudan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Polis, Hartum'da gerçekleştirilen gösteriler sırasında sayıları binlere ulaşan göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Polis bununla kalmayıp göstericilere karşı aşırı güç kullandı. Uluslararası Af Örgütü bu duruma kayıtsız kalmayarak acilen Yargıtay ve Başsavcılığa başkan atanması gerektiğini söyledi. Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo Hartum’da dün düzenlediği basın toplantısında, Uluslararası Af Örgütü, vatandaşların şikayetlerini dinlemek amacıyla İnsan Hakları Komisyonu kurulması fikrini desteklediğini belirtti. Kumi, Birleşmiş Milletler’in, Hartum'da İnsan Hakları Komisyonu ofisinin açılmasını desteklediğini hatırlattı.

Uluslararası Af Örgütü’ne bağlı heyet, Sudanlı yetkililerle yaptığı görüşmede polisin, askerin ve güvenlik güçlerinin insan hakları konusunda eğitime tabi tutulması gerektiğini belirtti.  Kumi, “Uluslararası Af Örgütü, bundan önceki dikta rejiminin yönetimde bulunduğu sıralarda ülkede işlenen insan hakları ihlallerine ilişkin adaletin tecelli etmesi ve hesap verebilirliğin sağlanması için her türlü çabayı gösterecek” açıklamasında bulundu. Kumi ayrıca Uluslararası Af Örgütü’nün ülkede çeşitli zamanlarda meydana gelen suçlarla ilgili birçok kanıt topladığını ve önümüzdeki aralık ayında gerçekleştirilecek ziyaret sırasında bu delilleri hazırladığı raporda sunacağını ifade etti.

Uluslararası Af Örgütü İçişleri Bakanlığı ve polisin meseleye ilişkin performansını insan hakları penceresinden takibe alacağını ifade eden Kumi, örgüt insan hakları ihlallerine ilişkin adaletin tecelli etmesi ve hesap verebilirliğin sağlanması için her türlü çabayı göstereceğini belirtti.

Güç kullanımı asla kabul edilemez

Sudanlı yetkililere vatandaşların özgürce bir araya gelme, gösteri yapma gibi taleplerini kulak ardı etmemesi çağrısında bulunan Uluslararası Af Örgütü, “Sivil göstericilere karşı aşırı güç kullanımı asla kabul edilemez. Sivil göstericilere diyalog kapısı açılmalı” mesajı verdi.

Genel Sekreter, Uluslararası Af Örgütü heyetinin BM Genel Kurulunda Sudan Başbakanı ile buluşacağını söyledi. Heyetin, Sudan halkının saygınlık ve özgürlük taleplerini Sudan Başbakanına ileteceğini aktardı.

Sudan egemenlik konseyi önümüzdeki ay silahlı hareketlerle resmi müzakerelerin başlayacağını doğruladı. Anayasa metninde ilk altı ayda ülkede barışın sağlanması öngörülüyor. Müzakereler ise en fazla iki ay sürecek.

İlkeler anlaşması, bazı konularda erteleme talep ediyor. Bunlar; hükümetlerin kurulması ve valilerin atanması, Yasama Konseyinin kurulması, ateşkesin sağlanması, savaştan etkilenen bölgelere insani yardımın ulaştırılmasına izin verilmesi, bir takım silahlı hareket liderlerine verilen cezaların kaldırılması.

Editörün Seçimi

Multimedya