SOHR: Ateşkese rağmen İdlib'deki bombardımanda 6 sivil hayatını kaybetti

SOHR: Ateşkese rağmen İdlib'deki bombardımanda 6 sivil hayatını kaybetti

Cumartesi, 14 Eylül, 2019 - 10:15
İdlib’de Maaratu Numan’da Suriye rejimi tarafından yapılan bir bombardıman sonucunda yanan bina ve koşan bir çocuk (AFP)
Beyrut/Şarku'l Avsat
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından bugün yapılan açıklamada, iki hafta önce yürürlüğe giren ateşkese rağmen İdlib kentinin güneyinde rejim tarafından gerçekleştirilen bombardımanda, en az 6 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

SOHR tarafından yapılan açıklamada, Ağustos ayının sonlarında Moskova tarafından ilan edilen ve Şam tarafından onaylanmasının ardından yürürlüğe giren ateşkes her geçen gün artarak ihlal ediliyor.

SOHR’a göre dün, rejim kuvvetleri tarafından, İdlib kırsalındaki Maarutu’n Numan ve Kefranbul’u hedef alan roket saldırıları, aralarında bir kız çocuğunun da bulunduğu 6 sivilin hayatını kaybetmesine neden oldu. Öte yandan İdlib’in batısındaki kırsal bölgede bulunan bir köye gerçekleştirilen Rus saldırıları sonucunda da bir sivil yaşamını yitirdi.

Böylece ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana rejim güçleri tarafından gerçekleştirilen bombardıman ve topçu atışlarında hayatını kaybeden sivillerin sayısı 11’e yükseldi.

Bu, Rusya’nın geçtiğimiz Nisan ayında Şam’ın bombardımanları artırması konusunda destek vermesinden bu yana ilan edilen ikinci ateşkes oldu. SOHR’a göre bu destek, 950 sivilin hayatını kaybetmesine ve BM’ye göre 400 binden fazla kişinin bölgeyi terk etmesine neden oldu. Heyet-u Tahriru'ş Şam’ın (HTŞ) kontrolü altından bulunan İdlib ve çevresi, yaklaşık yarısı yerinden edilmiş 3 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.

Nisan ayından 11 Eylül’e kadar İdlib ve çevresinde hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 129’a ulaştı.

Suriye, 2011 yılında patlak vermesinden bu yana 370 binden fazla insanın ölümüne neden olan, ülke içinde ve dışındaki nüfusun yarısından fazlasını yerinden eden altyapı tahribatına neden olan kanlı bir savaşa tanık oluyor.

Editörün Seçimi

Multimedya