Irak Başbakanı Abdulmehdi Çin'i ziyaret edecek

Irak Başbakanı Abdulmehdi Çin'i ziyaret edecek

Cumartesi, 14 Eylül, 2019 - 08:30
Bağdat/Fadıl Nişemi
Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin beraberindeki üst düzey heyetle birlikte 19 Eylül’de Çin’e resmi bir ziyarette bulunacağı bildirildi.

Abdulmehdi'nin danışmanı Abdul Hüseyin el-Hanin, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Başbakan’ın 19 Eylül’de bakanların ve üst düzey yetkililerin yanı sıra birçok iş insanının yer aldığı heyetin başında 4 gün sürecek resmi bir ziyaret için Çin’e gideceğini açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda Çinli firmalar ile Iraklı yetkililerin düzenlediği toplantıları hatırlatan Hanin, Abdulmehdi’nin Çin’deki temasları kapsamında ulaşım, eğitim ve sağlık alanlarıyla ilgili çeşitli projeleri masaya yatıracağını belirtti.

Bağdat’taki ekonomi çevreler, ziyaret sırasında sanayi, ticaret ve inşaat sektörlerinde yaklaşık 30 mutabakat zaptının imzalanmasını bekliyor.

Hanin, ayrıca iki taraf arasındaki görüşmelerde, sanayi ve tarım alanlarının yanı sıra okul, hastane, yol, köprü ve konut inşasında büyük anlaşmaların imzalanmasını beklediklerini belirtti.

Ziyaretin, Abdulmehdi’nin ‘dünyaya açılım’ politikası kapsamında geldiğini söyleyen Hanin, Çin’in yanında ayrıca ABD merkezli Exxon Mobil ve diğer dev firmaların Irak sahasındaki yatırımlara yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti.

Hanin, Türkiye, İran ve Suudi Arabistan gibi komşu ülkelere ilave olarak Ürdün ve Körfez ülkelerine de yatırım kapılarını açtıklarını söyledi.

Çin Halk Cumhuriyeti'nde iktidardaki Çin Komünist Partisi’nden (ÇKP) üst düzey yetkililerden oluşan bir heyet, Nisan ayında Bağdat’ı ziyaret etti. Toplantılarda, Çin’in Irak’ta yapacağı yatırımlar, DEAŞ’tan kurtarılan bölgelerin yeniden imarı ve güvenlik ile ekonomi alanlarında işbirliği ele alındı.

Çin'in Bağdat Büyükelçisi Zhang Tao, Irak’ın yarı resmi gazetesi es-Sabah’a verdiği mülakatta, ülkesinin Irak ile ilişkilerin geliştirilmesi bağlamında söz konusu ziyarete büyük önem verdiğini ifade etti.

Tao, ziyaretin iki ülke arasında çeşitli alanlardaki işbirliğinin güçlendirmesine, iki dost ülke arasında insani ve kültürel iletişimi artırmasını ve Çin-Irak stratejik ilişkilerinin geleceği için yol gösterici olmasına katkıda bulunmasını umduğunu belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya