Halid bin Selman, Suudi Arabistan'ın Yemen’e desteğini yineledi

Halid bin Selman, Suudi Arabistan'ın Yemen’e desteğini yineledi

Cumartesi, 14 Eylül, 2019 - 08:15
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid bin Selman, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi ile görüşmesinden bir kare (Saba Net)
Riyad/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid bin Selman, dün, başkent Riyad’da Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi ile bir araya geldi.

Toplantıda, Suudi Arabistan Krallığı’nın Abdurrabu Mansur Hadi önderliğinde, Yemen’in anayasal meşruiyetine verdiği sürekli desteğin yanı sıra, ülkedeki barış, güvenlik ve istikrar gibi ilkelere olan bağlılık vurgulandı. Görüşmede, ayrıca Körfez Girişimi ve Yürütme Mekanizması, Ulusal Diyalog Konferansı sonuçları ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 kararı dayalı olarak kalıcı bir barışa dair pozisyonuna dikkat çekildi.

Savunma Bakanı Yardımcısı, Yemen Cumhurbaşkanı’nın sorunları giderme ve diyalog girişimine olan istekliliğine övgüde bulundu.

Prens Halid bin Selman, görüşmeye ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Veliaht Prens’in direktifi ile Yemen Cumhurbaşkanı ile görüşme onuruna sahip olduğunu belirterek, güvenlik ve istikrarı sağlamak adına Suudi Arabistan’ın Yemen meşru hükümetine verdiği desteği aktardığını belirtti.

Halid bin Selman, açıklamasında, verimli ve olumlu geçen toplantıda iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ve Yemen’deki iç sorunların ele alınması için diyaloğun gerekli olduğunun yanı sıra İran destekli Husi milislerle yüzleşmek ve terörizmle mücadele etmek için işbirliği ve koordinasyonun sürdüğünü vurguladı.

Toplantıya Suudi Arabistan'ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir, Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Muhsin Salih, Yemen Başbakanı Dr. Muin Abdulmelik, Başbakan Yardımcısı Salim el-Hanbeşi ve Yemen Cumhurbaşkanlığı Ofisi Müdürü Abdullah el-Alimi katıldı.

Editörün Seçimi

Multimedya