Avrupa geri dönen DEAŞ'lı kadınlarla ilgili uyarıda bulunan bir rapor yayınlandı

Avrupa geri dönen DEAŞ'lı kadınlarla ilgili uyarıda bulunan bir rapor yayınlandı

Cuma, 13 Eylül, 2019 - 15:30
Brüksel/Abdullah Mustafa
Brüksel’de DEAŞ ile ilgili yayınlanan bir raporda, savaş bölgelerine giden ve bir kısmı Avrupa’ya geri dönen yabancı savaşçılar ve eşleri ile ilgili önemli uyarılarda bulunuldu.

Dün yayınlanan raporda Avrupa ülkelerine geri dönen çok sayıda erkek militanın, döndükten sonra diğer insanları silah altına almak için hücre veya ağların yönetimini üstlendi. Avrupalı yetkililer tarafından arananlar da dahil olmak üzere 38 terörist hücre lideri bulunuyor. Raporda ayrıca çatışma bölgelerine seyahat eden kadınlardan bazılarının Avrupa ülkelerine geri döndüğü ve diğerlerinin geri dönmek istedikleri belirtildi. Raporda bazılarının oradaki savaşçılarla evlenmeye gittiği göz önünde bulundurulduğunda bu kadınlardan gelebilecek tehlikelerin hafife alınmaması gerektiği bildirildi. Bu kadınlara önemli roller verildiği bazılarının terör saldırıları planlarında yer aldığına dikkat çekildi. 

Öte yandan, kızları ve kadınları çatışma bölgelerine göndermeye yönelik girişimler devam ediyor. Geçtiğimiz Haziran ayının sonunda bir Fransız, Belçikalı iki genç kızı Suriye’ye göndermeye çalışmıştı. Cihad adını verdikleri bu girişimlerin devam ettiği tesadüf eseri ortaya çıktı. Çok sayıda genç bu gibi kişilerin radikal fikirlerinin ağına düştü.

Editörün Seçimi

Multimedya