Çin ABD ürünlerine yönelik muafiyet listesini genişletti

Çin ABD ürünlerine yönelik muafiyet listesini genişletti

Cuma, 13 Eylül, 2019 - 12:45
ABD’li ve Çinli yetkililer Beyaz Saray’daki görüşmeler sırasında (Reuters-Arşiv)
Pekin/Şarku’l Avsat
Çin, ek vergiden muaf tutulacak ABD ürünleri listesine yeni tarımsal ürünler ekledi.

Çin resmi haber ajansı  Xinhua’da yer alan haberde, “Çin, bugünden itibaren belirli miktarlarda soya fasulyesi, domuz eti ve diğer tarım ürünlerini satın alan ilgili pazarlara ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına uygun olarak destek veriyor” ifadeleri kullanıldı.

Xinhua’nın Çinli yetkililerden aktardığı bilgilere göre Pekin’in yüksek kaliteli ABD tarım malları ithalatı konusunda ‘geniş umutları’ olduğu vurgulandı.

Haberde, ayrıca, "ABD'nin sözlerine sadık kalması ve iki ülke arasındaki tarımsal alanlarda işbirliği için elverişli koşullar yaratma sözünü yerine getirmesi umut ediliyor" denildi.

Çin’in bu son adımı, iki ülke arasındaki yıpratıcı ticaret savaşını engellemeye yönelik yeni müzakere turu öncesinde ticaret gerginliğini hafifletmenin bir işareti olarak görüldü.

İki ülke, Çin’in ABD’nin tarım ürünlerini satın almaya devam etmesi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın belirli Çin mallarına uygulanan tarife artışlarını ertelemesi gibi uzlaşmacı adımlar attı.

Çin, Temmuz ayında soya fasulyesi ve domuz eti de dahil ABD’nin tarımsal ürünlerine yüzde 25 ek tarife uygulanacağını açıklamıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya