Sudan'da on binlerce kişi Yargıtay başkanının atanması talebiyle sokaklara döküldü

Sudan'da on binlerce kişi Yargıtay başkanının atanması talebiyle sokaklara döküldü

Cuma, 13 Eylül, 2019 - 10:00
Hartum/Muhammed Emin Yasin, Londra/Mustafa Sırri
Yargıtay başkanının ve başsavcının atama sürecinin hızlandırılmasını talep eden on binlerce Sudanlı, Egemenlik Konseyi’ne baskı yapmak amacıyla Hartum’daki başkanlık sarayının önünde bir araya geldi. Başkentte protestolar sürerken, dün Juba’yı ziyaret eden Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, ülkesinin Güney Sudan ile “sağlam ilişkiler” kurmak istediğini söyledi.

Emniyet güçleri, “Halk yeni Yargıtay başkanının atanmasını istiyor”, “Kana kan! Diyet kabul etmiyoruz” sloganları atan kalabalığın başkanlık sarayına ulaşmasını engellemek amacıyla ana yolları kapattı. Bağımsız bir yargı istediklerini dile getirdikleri pankartlar açan vatandaşlar, saatlerce başkanlık sarayının çevresinde gösterilerde bulundular. Polis güçleri, talepleri gerçekleştirilinceye kadar başkanlık sarayı önünde oturma eylemi yapmayı planlayan protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Egemenlik Konseyi üyesi Sıddık Tavı, protesto yürüyüşünün organizatörlerinden, Yargıtay başkanının atanmasının ve onlarca insanın ölümüne yol açan olaylara ilişkin bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulmasının talep edildiği bildiriyi teslim aldı.

Yargıtay başkanının ve başsavcının atanmasına ilişkin yapılan görüşmelerde herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. Daha önce Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) tarafından aday gösterilen Mevlana Abdulkadir Muhammed Ahmed, oturma eylemini kırma girişimi sırasında yaşanan hadiselere karıştığı gerekçesiyle askeri konsey tarafından reddedilmişti. Ayrıca askeri yetkililer, başsavcı olarak aday gösterilen Mevlana Muhammed Abdulhafız’a da itiraz etti.

Başbakan Hamduk, Juba’da

Öte yandan Başbakan Hamduk, kendisine eşlik eden bakanlarıyla birlikte ilk yurtdışı ziyaretini Juba’ya gerçekleştirdi. Juba’ya ulaştıktan sonra gerçekleştirdiği basın toplantısında, ziyaret kapsamında iki ülke arasındaki ticaretin yanı sıra petrol ve vatandaşların serbest dolaşımı gibi meselelerin ele alınacağını söyledi. “İkinci vatanı” Güney Sudan'ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Hamduk, “Yurtdışındaki ilk ziyaretimi Juba’ya gerçekleştireceğime dair söz vermiştim. Bugün bu sözü tutuyorum” ifadelerini kullandı. İki ülkenin halkları arasında sağlam stratejik ilişkiler kurmayı istediğini belirten Hamduk, 2 günlük ziyareti boyunca bu ilişkileri geliştirmek adına çalışacağını söyledi.

Buna karşılık Güney Sudan Devlet Başkanı Yardımcısı James Wani Igga, Hamduk’un, geçiş dönemi boyunca Sudan'a liderlik edecek en uygun kişi olduğunu söyledi. Hamduk ile çok önceden tanıştıklarını kaydeden Igga, iç savaş günlerinden bu yana Sudan Halk Kurtuluş Hareketi’nde kendisiyle arkadaş olduklarını belirtti. Ayrıca Hamduk’un aynı zamanda tüm ekonomik sorunlara gerçek çözümler getirebilecek bir ekonomist olduğunu dile getirdi.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit ile Başkanlık Sarayı’nda bir araya gelen Hamduk, kendisiyle gerçekleştirdiği görüşmede, başta sınır, petrol, ticaret, güvenlik ve barış dosyası olmak üzere iki ülke arasındaki ortak dosyaları ve konuları tartıştı.

Güney Sudan basını da, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk’un ülkeye ziyaret etmesini memnuniyetle karşıladı. Arapça yayın yapan el-Mevkıf Gazetesi, Güney Sudan halkının bu ziyareti takdir ettiğini aktararak, “Bu tarihi ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir ufkun kapısını aralayacak. Özellikle de ayrımcı politikaları ile Güney Sudan devletini zayıflatmak için elinden gelen her şeyi yapan ve iyi bir komşuluk ilişkisi kurmak istemeyen devrik Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in rejiminin çöküşünün ardından böyle bir ziyaretin gerçekleştirilmesi oldukça önemli” diye yazdı. Ayrıca Hamduk’un ilk yurtdışı ziyaretini Juba’ya gerçekleştirmesinin, iki ülke arasındaki derin tarihi ilişkilerin önemi anlamına geldiğini vurguladı.

Öte yandan Juba, geçtiğimiz iki gün boyunca Sudan Egemenlik Konseyi, Devrimci Cephe ve Abdulaziz el-Hulu liderliğindeki Sudan Halkının Kurtuluş Hareketi-Kuzey’in (SPLM-N), Darfur, Güney Kordofan ve Mavi Nil'deki savaşı sona erdirmek üzere Ekim ayının ortalarında başlayacak barış müzakerelerinin öncesinde gerçekleştirdiği istişarelere ev sahipliği yaptı.

Egemenlik Konseyi Sözcüsü Muhammed el-Fekki Süleyman, Egemenlik Konseyi heyetinin ülkeye geri dönmesinin ardından yaptığı açıklamada, hükümet ile silahlı hareketler arasında, zaman çizelgesinin ve tartışılacak konuların belirlenmesi için ortak bir komite oluşturulmasını içeren bir anlaşma imzalandığını söyledi. Ayrıca hükümetin bütün taraflarca onaylanan kapsamlı bir barışı sağlamak için hazır olduğunu dile getiren el-Fekki, “Taraflar, müzakereler başlamadan önce bazı yükümlülüklerin yerine getirilmesi amacıyla önümüzdeki dönemde ortak çalışma komiteleri kurmaya karar verdi. Egemenlik Konseyi, Juba’da geçekleştirilen istişareler sırasında, etkilenen bölgelere yardımların ulaşması amacıyla insani koridorlar açmayı, silahlı hareketlerin bazı liderlerine yönelik cezai hükümleri düşürmeyi, silahlı hareketlerin eski rejim sırasında el konulan mallarını geri iade etmeyi ve seyahat yasağını kaldırmayı taahhüt etti. Ay boyunca müzakere platformuna hazırlanmak için ortak komiteler oluşturulması konusunda da anlaşmaya varıldı” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya