Google çalışanı Vail Guneym’i hatırlıyor musunuz?

Google çalışanı Vail Guneym’i hatırlıyor musunuz?

Cuma, 13 Eylül, 2019 - 08:15
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar
Mayıs 2011’de New York Times, ABD Eski Başkanı Barack Obama’nın yardımcılardan birine “Mısırlı genç aktivist ve Google çalışanı Vail Guneym’in (Wael Ghonem) Mısır’ın yeni cumhurbaşkanı olmasını istiyorum” dediğini aktardı. Gazete, Obama’nın Mısır’ın gelecek döneminde, sokaktaki gençlerin kazanmasını ümit ettiğini ifade etti.  

O dönemde Vail, basına Mısır Cumhurbaşkanı olmayı düşünmediğini, bunun zamanının gelmediğini aksine temiz devrime liderlik etmek ve Mısır’ın bahçelerinde açan güle bakmak istediğini dile getirdi.

Daha sonra şiddetli bir rüzgâr esti. Vail ve arkadaşlarını sürükleyip götürdü. Müslüman Kardeşlerin(İhvan) liderleri sahneye çıktı. İhvan Müftüsü Yusuf el-Karadavi, cüppesi ve ağır gövdesiyle zayıf Google çalışanını Tahrir Meydanı’ndaki kürsüden kenara itti. İfadelerine göre Vail ve devrimin diğer gençleri, İhvan’ın hırsına şaşırdılar. Sessizliğin ardından bugün Obama’nın genç adayı, görenleri sevindirmeyecek şekilde yeniden ortaya çıktı.

Tabi benim ifademe göre değil BBC’nin raporuna göre şu an ABD’de yaşayan Vail, birçoklarının “şok edici” olarak tanımladığı bir şekilde ortaya çıktı. Nitekim Vail, bitkin ve tedirginliğinin yanı sıra saçları tıraş edilmiş ve kaşlarını alınmış bir şekilde göründü. Bir videoda Vail, üç yıldan beri intihar belirtileriyle dolu bir depresyon yaşadığını belirtti.

Söylediğine göre Vail, intihar etmeye çalışmamış, ancak birçok kez intihar etmeyi düşünmüş. Vail, başkalarının kendi hakkında verdiği hükümlerden artık korkmadığını bundan dolayı saçlarını tıraş ettiğini ve prangalardan kurtulmaya karar verdiğini açıkladı.

Bugün farklı sloganlar altında Mısır’da ve diğer ülkelerde yeniden sahneye dönmeye çalışan devrim propagandacılarını şaşırtan bu görüntü, başarısızlığa ve hayal kırıklığına yol açıyor. Kanatları kırılan, zihni karışan, düşüncesi değişen ve yolunu kaybeden devrimin sembolü ve geleceğin ikonu Vail, hüsrana uğramış bir vaiz olarak konuştu. Görüntüsü yeter.

Maazallah bu sözlerle amacım, “Oh olsun!” demek değil.  İnsan, Vail Guneym’in şu anki durumuna karşı sadece empati kuruyor. Aksine amaç, 2010’dan 2011 depremlerine ve İhvan’ın kaos güneşinin batışına kadar geçirdiğimiz çalkantılı yıllara dikkatlice bakmaktır. Öyle ki o dönemde İhvan, Obama’nın temsil ettiği Batılı bir hareketin finansı ve desteğiyle, gençleri ve şöhret peşinde koşan bazı fırsatçıları manipüle etti. Bu fikir ve siyasi kaostan henüz kurtulmadık. Bu kaos partisine parmakla gösterilen Arap aydınlar da katıldı. Daha sonra anladık ki onlar, gerçek imtihan güneşinin doğmasıyla eriyen buzdan putlarmış.

Obama’nın Google çalışanı Vail Guneym, gittiği yere gitti. Fakat biz, Vail’in yeniden dönmemesi için konuşalım.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya