​İhvan lideri Muhammed Bedii’nin de aralarında bulunduğu 11 kişiye müebbet hapis

​İhvan lideri Muhammed Bedii’nin de aralarında bulunduğu 11 kişiye müebbet hapis

Perşembe, 12 Eylül, 2019 - 10:00
Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii (AP)
Kahire/ Şarku’l Avsat

Mısır’da Kahire Ceza Mahkemesi, kamuoyunda "Hamas adına casusluk" olarak bilinen dava kapsamında, aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de bulunduğu 11 sanık hakkında müebbet hapis cezası verdi. Mahkemenin bu kararı, davanın ikinci oturumunda geldi. İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii’nin yanı sıra İhvan’ın başyardımcısı Muhammed Hayret el-Şâtır, eski meclis başkanı Muhammed Saad el-Katatni, İhvan liderlerinden İsam el-Aryan, Muhammed Biltaci ve 6 diğer kişi ülke dışındaki yabancı gruplarla iş birliği yapmak suçundan müebbet hapis cezası aldı. Sanıklara yöneltilen diğer suçlamalar ise; ülke sırlarını ifşa etmek, ülke topraklarında silahlı saldırı düzenlemek suretiyle yabancı terör örgütleri ile işbirliği yapmak.

Mısır Ceza Mahkemesi 2015 yılında söz konusu davada sanık Muhammed Hayret el-Şâtır, Biltaci ve eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin eski ofis müdürü Ahmed Abdulati’yi idam cezasına çarptırmıştı. Sanıkların geri kalanı da çeşitli cezalarla çarptırıldı, ancak Yargıtay temyiz başvurularını kabul etti ve sanıkların yeniden yargılanmalarına karar verdi. Sanıklar, Yargıtay kararlarına itiraz edip temyize gitme hakkına sahipler ancak temyiz başvurusunun reddedilmesi durumunda Yargıtay’ın verdiği kararlar kesinleşir. Mahkeme ayrıca, 3 sanığa 10’ar yıl, 2 sanığa ise 7’şer yıl hapis cezası verirken, Müslüman Kardeşler’den 6 sanığın beraatına karar verdi. Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında açılan dava ise Mursi’nin vefatı nedeniyle kapandı.

Yargı Heyeti Başkanı Muhammed Şirin Fehmi, ”Vatana ihanet büyük bir suçtur, hiçbir şekilde affedilemez” dedi. Hâkim, “Hükmün gerekçelerinde sanıkların Hamas ve Hizbullah ile iş birliği yapması da yer alıyor” dedi. Hâkim açıklamasında, “İhvan üyeleri Gazze Şeridi’nde askeri eğitim alıyor. Örgütün uluslararası üyeleri, katıldıkları toplantılarda yabancı örgütlerle görüşmeler yapıyor. Görüşmelerde şu konularda fikir birliğine varılması hedefleniyor; şiddet yoluyla iktidarı ele geçirmek için kaos ortamı oluşturmak, resmi veya gayri resmi bir şekilde yabancı örgütlerin desteğini almak için iletişim kanallarını genişletmek” ifadelerine yer verdi.

Soruşturma ve yargılama neticesinde sanıkların yabancı örgütlerle iş birliği yaptığı ortaya çıktı. Sanıkların telefonları yargı kararı ile dinlendi ve 2011 yılında yabancı örgütlerle işbirliği içerisinde oldukları tespit edildi. Telefon kayıtlarına göre sanıklar, Mısır’da kaos ortamının oluşturulması için şifreli bir şekilde toplantılar planlıyor ve hangi tarihte harekete geçeceklerini konuşuyor.

Öte yandan, Mısır Yüksek Güvenlik Dairesi, dün, 16 sanığın 15 gün gözaltında tutulmasına karar verdi. Sanıklara yöneltilen suçlamaların ise, “devlete karşı düşmanca eylemlerde bulunmak, döviz kaçakçılığı, güvenlik gerekçesiyle aranan şahısları Avrupa ülkelerine kaçırmak, devlete karşı suç işlemeleri için ülke içerisindeki örgütlere maddi destek sağlamak” olduğu ifade edildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “İhvan, devletin ekonomisine zarar vermek, devletin kurumlarına karşı düşmanca saldırılar düzenlemek, ülkede kaos havası yaratmak gibi yöntemlere başvurarak tekrar siyaset sahnesine geri dönmeyi hedefliyor” ifadeleri yer aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya