ABD'li yetkiliden Lübnan'a Hizbullah çağrısı

ABD'li yetkiliden Lübnan'a Hizbullah çağrısı

Perşembe, 12 Eylül, 2019 - 09:00
Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, ABD'nin Beyrut Büyükelçisi Elizabeth Richard ve ABD Dışişleri Bakanı Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Özel Temsilcisi Joel Rayburn (NNC)
​Beyrut/Muhammed Şekir
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Yakın Doğu İşleri Müsteşar Yardımcısı David Schenker, Lübnan'ı ülke meselelerinde inisiyatifi ele alarak, Lübnan hükümeti adına hükümeti yönetmede Hizbullah’a alan açmaması konusunda uyarıda bulundu.

Schenker,  bu uyarısını, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Başbakan Saad Hariri ile Meclis Başkanı Nebih Beri ile görüşmeleri sırasında dillendirdi. ABD'li yetkili Lübnan ziyaretini, İsrail ile olan hava ve deniz sınır meselelerindeki gerilimi düşürmek amacıyla gerçekleştirdi.

Schenker, çalışma takvimindeki konuyla ilgilenmekle kalmadı, Lübnan içişleriyle ilgili konularda da görüşlerini belirtti.

Şarku’l Avsat’ın görüşme hakkında bilgi sahibi olan kaynaklardan edindiği bilgiye göre görüşmede, öncelikli olarak kara ve deniz sınırının çizilmesi konusu ele alındı. Ayrıca görüşmelerde, Lübnan’a ait bölgede petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına da değinildi.

Bu bağlamda Schenker, deniz ve kara sınırlarının çizilmesi zorunluluğuna dikkat çekerken, Lübnan Meclis Başkanı Berri, ABD’nin arabuluculu olarak konuya dahil edilmesinde ısrar ediyor.

ABD yönetimi, Jammal Trust Bank ve bağlı kuruluşlarına Hizbullah'ın finansman faaliyetlerine yardım ettikleri gerekçesiyle yaptırım kararına yönelik, Lübnan Parlamentosu'nun uluslararası standartlara uygun olarak kara para aklama ile ilgili bazı yasaları değiştirdiklerinden memnun olduklarını dile getirdi. Berri, ne ekonominin ne de bankacılık sektörünün dayanamadığı Lübnan ekonomisi üzerindeki bu baskıdan dolayı şaşırdığını belirterek, Jammal Trust Bank'a yaptırım uygulamasının 400 aileye zarar verdiğini söyledi.

Görüşmede, üç Lübnanlı yönetici, Birleşmiş Milletler'in (BMGK) 1701 sayılı kararını ihlal edenin Lübnan değil İsrail olduğunu vurguladı. Kaynaklara göre Berri, toplantıda, Schenker’e “Biz savaşmak isteyen taraf değiliz. Bölgedeki sorunlar karşısında daima istikrardan yanayız” dedi. Kendisine İsrail ihlallerinin anlatılmasına rağmen Schenker, İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu belirtti.

Siyasi kaynaklar ABD'li yetkilinin 1701 sayılı kararın ihlali konusunda İsrail’in kendini savunma hakkına değinmekle kalmadı bu kararın Hizbullah tarafından çiğnendiğine değindi. Schenker, bu kararın tek başına İsrail tarafından değil, karşılıklı olarak ihlal edildiğini söyledi ve şu soruyu sordu;

“Hizbullah Lübnan topraklarından İsrail’e geçen tünel kazarak bu kararı ihlal etmedi mi?”

Yetkili, ayrıca  Hizbullah’ın İran’ın gelişmiş güvenlik ve askeri kolunu oluşturduğunu söyledi.

ABD'li yetkili bölgedeki terör operasyonlarının arkasında olan Hizbullah ve İran’a yönelik yaptırımlardan dönüş olmayacağını belirtti. Öte yandan Washington’ın Lübnan ordusunun silahlandırılması ve Sedir Konferansı’nın Lübnan’ın ekonomik ve finansal krizlerinden kurtulmasına yardımcı olma kararlarına verdiği desteği yineledi.

Editörün Seçimi

Multimedya