​Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr’ın Tahran’da verdiği fotoğraf tartışmalara yol açtı

​Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr’ın Tahran’da verdiği fotoğraf tartışmalara yol açtı

Perşembe, 12 Eylül, 2019 - 07:30
Sadr, Süleymani ve Hamaney arasında oturuyor (İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in resmi sitesi)
Bağdat/Fadıl Nişemi
İran’a karşı eleştirel tavrıyla bilinen Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr’ın, İran dini lideri Ali Hameney ve İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile yan yana görülmesi Iraklılar arasında tartışmalara yol açtı.

Fars Haber Ajansı'nın twitter hesabından salı günü yayınlanan fotoğraflarda, Sadr'ın, İran'da Aşura Günü etkinliğinde Hameney ve Süleymani ile yan yana oturduğu görüldü. Sadr'ın daha önce İran’ın Kum kentinde Muharrem ayı etkinlikleri sırasında yoldan geçenlere yemek ikramında bulunduğunu gösteren fotoğrafları destekçileri tarafından sosyal medyada ‘ziyaret siyasi değil, kişiseldir’ notuyla paylaşılmıştı.

Mukteda es-Sadr’ın liderliğindeki Sadr Hareketi, fotoğraf sonrasında iki kutba ayrıldı. Bir taraf, “Irak çıkarlarını kendi şahsi görüşlerinin önünde tutuyor” diyerek Sadr’ı desteklerken, diğer taraf ise “Sadr da tıpkı diğer siyasiler gibi İran’ın etki alanına girdi” yorumuyla eleştiride bulundu.

Sadr, Irak gündeminde fotoğraf sonrasında çıkan kargaşa ile ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı.

Sadr Hareketi yöneticilerinden Hakim ez-Zamili, yaptığı basın açıklamasında, “Sadr, Tahran’da Hz. Hüseyin adına düzenlenen matem meclisine gitti. Burada da Süleymani ve Hamaney ile karşılaştı” diyerek, bu karşılaşmanın doğal olarak söz konusu fotoğraf karesini kaçınılmaz kıldığını söyledi.

Zamili ayrıca Sadr’ın komşu ülkelerle iyi ilişkilere sahip olduğunu belirterek, tüm çevrelerin Sadr’ın Irak’ın içinden geçtiği krize karşı ulusal duruşuna saygı duyduğunu ekledi.

Üç ilke

Sadr liderliğindeki Sairun Koalisyonu Milletvekili Riyad el-Mesudi, dünkü açıklamasında, “Saddam Hüseyin rejiminin düşüşünden bugüne kadar Irak’ın komşu ülkelerle ilişkileri, iyi komşuluk ve karşılıklı saygı esası üzerine kurulmuştur. Bu ilişkiler, hiçbir zaman kesilmemiştir. Sadr’ın yurtdışına yaptığı seyahatlerin temelinde üç ilke bulunur. Bunlar, iyi komşuluk ilişkilerine saygı, egemenliğin muhafaza edilmesi ve halklar arasındaki bağları güçlendirmektir. Sadr, halkın çıkarlarını sağlama ilkesinden hareket eder” dedi.

Sadr Hareketi’nin eski üyelerinden ve İran’a yönelik sert eleştirileriyle bilinen aktivist Gays el-Tamimi, Sadr’ın fotoğrafı karşısında üzüldüğünü ifade etti.

Tamimi, “Rehberin (Hamaney) ayakları altında oturan, Iraklıların başına taç olamaz” dedi.

Tamimi, açıklamasında Sadr’a seslenerek, “Devrimde olduğu gibi rahatsız görünmüyorsunuz. Fakat siz, Iraklılar arasındaki değerinizi küçümsediniz. Sayın General (Süleymani) şuan yönetimdeki herkes bu mecliste otursa dahi Irak senin amaçlarından daha büyük kalacaktır. Irak; asidir, inatçıdır, çeşitlidir. Gerçeği kabul etmen ve Irak devletiyle kardeşlik köprüleri kurman gerekir. Senden öncekileri deviren siyasi inançlar, seni aldatmasın” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf şok etkisi yarattı

Siyasi Düşünce Merkezi Başkanı İhsan eş-Şummari, “Sadr’ın bu pozu vermesi, destekçileri, milletvekilleri ve onu, ülkedeki İran politikasına muhalif bilen siyasi çevrelerde şok etkisi yarattı” diye konuştu.

Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Şummari, “Sadr’ın fotoğrafı bazı mesajlar içeriyor. Onlardan biri de onun denge politikası izlemeye çalıştığıdır. Nitekim geçtiğimiz süreçte Sadr, birçok defa Arap ve Körfez çevrelerine yakın olmakla suçlanmıştı” dedi.

Fotoğrafı, Sadr’ın Adil Abdulmehdi hükümetinin destekçisi olması itibarıyla değerlendiren Şummari, “Belki de İranlılarla hükümetin geleceğini konuştu. Zira Sadr, daha önce istenileni yerine getirmediği takdirde desteğini çekeceğinin sinyallerini vermişti. Dolayısıyla ziyaret böyle bir senaryo için hazırlık olabilir. Fakat yakın gelecekte Sadr’ın Tahran’da verdiği fotoğrafın sonuçlarının ne olacağını kestirmek zor. Muhtemelen ileriki zamanlarda Sadr’ın İran’a karşı duruşunun devam mı edeceği yoksa destekçilerine ihanet mi edeceğini göreceğiz” açıklamasında bulundu.

Şii Bedir Örgütü üyesi Kerim en-Nur, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, fotoğrafı eleştiren kesimlerin siyaset alanına duygusal ve önyargıyla yaklaştığını söyledi.

Nur, “Bu, Sadr ve İranlılar için son ziyaret sayılır. Çünkü bu ziyaret, İran ve ABD arasındaki gerilimin ve Sadr’ın Irak’ı bölgedeki çatışmalardan uzak tutma vurgusunu yaptığı bir dönemde geldi. İran, art niyet olmadan Iraklı siyasi liderleri yakınlaştırmada zekice ve dâhice hareket ediyor. İran, Sadr’ın Irak’ta Şiiler üzerindeki ağırlığının farkında. Sadr’ın üslubunda onu diğerlerinden ayırt eden bazı alametifarikalar bulunuyor. Onlardan biri de şu: diğerleri içerdeki gücünü ispat etmek için dışarda pozisyonunu güçlendirmeye çalışırken, Sadr, dışardakilere gücünü dayatmak için içerdeki pozisyonunu güçlendiriyor” şeklinde konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya