BM: Koalisyon, Suriye rejimi ve Rusya'ya ait savaş uçaklarının saldırıları savaş suçu teşkil edebilir

BM: Koalisyon, Suriye rejimi ve Rusya'ya ait savaş uçaklarının saldırıları savaş suçu teşkil edebilir

Çarşamba, 11 Eylül, 2019 - 12:45
Suriye’nin Daher köyünde düzenlenen Rus hava saldırılarının ardından ortaya çıkan yıkım (AFP)
Cenevre/Şarku’l Avsat
Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Soruşturma Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon güçleri, Suriye rejimi ve Rusya’ya ait savaş uçakları, Suriye’deki bombardımanlarda savaş suçu işlemiş olabilir.

Rueters’ın haberine göre söz konusu raporda, Suriye rejimi ve müttefiki Rusya’nın ülkede hava operasyonları düzenleyerek, sistematik olarak tıbbi merkezler, okullar, pazar yerleri ve tarım alanlarını hedef aldığı ifade edilerek,  bunun savaş suçları kapsamına girebileceği vurgulandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ve muhalif bir grubun sözcüsüne göre ateşkesin ilan edilmesinden on gün sonra ilk kez Suriye’nin kuzeyine hava saldırısı düzenlemişti.

SOHR, Rus savaş uçaklarının, geçtiğimiz gün Suriye’nin kuzeybatısındaki silahlı terörist grupların mevzilerini hedef aldığını açıkladı. Ayrıca Rus hava saldırılarının dün gece İdlib’in batı kırsalındaki çeşit bölgeleri hedef almaya devam ettiği ve bu sabah durduğu da bildirilmişti.

ABD ise ateşkesin yürürlüğe girdiği gün İdlib’de El Kaide’ye bağlı tesislerin hedef alındığını açıklamıştı.

Moskova tarafından ilan edilen ve Şam tarafından onaylanan ateşkes, 31 Ağustos’ta İdlib ve çevresinde yürürlüğe girmişti.

Heyet-u Tahriru’ş Şam (HTŞ) ve diğer grupların kontrolü altındaki bölgede savaş uçakları görülmemiş, ancak aralıklı olarak top atışları yapılarak ateşkes ihlal edilmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya