Venezuela, Kolombiya sınırında askeri tatbikata başladı

Venezuela, Kolombiya sınırında askeri tatbikata başladı

Çarşamba, 11 Eylül, 2019 - 11:45
Venezuela silahlı güçleri ülkenin Kolombiya sınırına yakın Tachira eyaletinin La Fria kasabasında tatbikat düzenliyor (EPA)
La Fria/Şarku’l Avsat
Venezuela Genelkurmay Başkanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun emri ile Kolombiya sınırında gerçekleştirilen askeri tatbikata 150 bin askerin katıldığı duyuruldu.

AFP’nin haberine göre, onlarca Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetler (FANB) unsuru ve zırhlı araçların Venezuela’nın Tachira eyaletinin La Fria Havaalanına ulaştığı aktarıldı.

Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetleri’nin Operasyonel Stratejik Komutanı Remigio Ceballos gazetecilere yaptığı açıklamada, “FANB barış gücüdür… Tüm dünyanın silahlı kuvvetlerine saygı duyuyoruz ancak kimseden de korkmuyoruz “ dedi.

Maduro geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Venezuela ordusunun 10 ila 28 Eylül tarihleri arasından “tam bir hazırlık” için Kolombiya sınırında askeri tatbikat yapacağını duyurdu.

Maduro, Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque'yi kendisine ve ülkesine saldırı planlamakla suçluyor.

Venezuela Devlet Başkanı, 2 bin 200 km’lik sınır hattına askeri birliklerin konuşlandırıldığını belirtirken, ülkesinin Kolombiya’nın tehditleri karşısında "turuncu" alarma geçtiğini duyurdu. Ancak Maduro, turuncu alarmın ne anlama geldiğini açıklamadı.

Venezuela ve Kolombiya arasındaki ilişkiler son yılların en kötü noktasına gelirken, 2016 yılında imzalanan barış anlaşması ile silah bırakan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) liderlerinin tekrar silahlanma kararı iki ülke ilişkilerine vurulan son darbe oldu.

Editörün Seçimi

Multimedya