Hook'un medyaya haykırışı: İran'a karşı bu aptallık niye?

Hook'un medyaya haykırışı: İran'a karşı bu aptallık niye?

Çarşamba, 11 Eylül, 2019 - 11:00
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar
 ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, ‘Wall Street Journal’ gazetesinde yayınlanan analizinde “Dünya, İran’ın emellerine karşı koymalı. Aksi takdirde İran hilali, bir dolunaya dönüşecek” ifadelerini kullandı.

Tabi burada Ürdün Kralı İkinci Abdullah’ın meşhur açıklamasına bir atıf var. Kral İkinci Abdullah, Aralık 2004’te Washington’a yaptığı ziyarette İran’ın Suriye rejimi ve bir ölçüde Gazze ve Batı Şeria üzerindeki nüfuzunun –ki Lübnan, zaten daha önceden cepteydi- yanı sıra dönemin Irak hükümetinin İran yanlıları tarafından kontrol edildiğine dikkat çekti.

Ürdün Kralı’nın uyarısının ardından Humeyni hilali –ki Şii hilali demiyorum- Arap dünyasında büyüyerek, Yemen dağlarına hatta Afrika’ya kadar uzandı.

Bölgede Arap kimliğini karalayan bu yıkıcı projeyle kim yüzleşiyordu?

Açıkçası Suudi Arabistan, çatışmanın büyük bir bölümünü üstlendi. Kral Selman ve Veliaht Prens döneminde yol haritası netleşti ve kararlı adımlar atıldı. İran nüfuzu takibe alınarak kuşatılmaya başlandı. Ancak İran projesi; Hamas Hareketi, Müslüman Kardeşler(İhvan) ve sol gruplar gibi Şii Arapların içinden ve dışından Humeyni ideolojisine bağlı taraftar bulmaya devam ediyor.

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook’un sözüne geri dönelim. Hook, Tahran’ın Yemen’de oynadığı büyük oyuna değindi. Uluslararası toplumun karşı koyamaması halinde bu oyun, ülkelerin Lübnanlaşması gibi daha büyük tehlikelere yol açacak.

Fakat bu bilincin etkisini ABD’li politikacılarda neden görmüyoruz? Onlar, İran’ın bu yayılmacı politikasından memnun mu?

Kendi kendime soruyorum. Husilerin (İran’ın Yemen’deki kedisi) Babu’l Mendeb ve Aden Körfezi’ndeki deniz trafiğine ve İran’ın da Hürmüz Boğazı’na yönelik tehdidi, sadece Suudi Arabistan’ı ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) ilgilendiren bir husus mu?

İşin tuhaf yanı Hook da tam olarak buna değindi. Hook, bunun uluslararası ticaret için tehlikeli olduğunu söyledi. Güzel. O zaman olayların Suudi Arabistan ve BAE arasındaki bir mahalle kavgasıymış gibi gören ABD’li politikacılardaki bu aptallık neden?

Obama’nın “The Atlantic” dergisine verdiği kötü bir röportajını hatırladım. Söz konusu röportajda Obama, yaramaz çocuklara şeker dağıtan okul müdürüymüş gibi Suudi Arabistan ve İran’ı bölgede nüfuz paylaşımına çağırmıştı.

Hook, İran’ın Yemen çatışmasının uzamasındaki rolünü zayıf bir şekilde haber yapmasından dolayı ülkesinin medyasını eleştirdiği zaman bu yaraya parmak bastı. Hook, “İran’ın Yemen’de güçlenmesini engellemek bir zorunluluktur ve başka bir seçenek yoktur” dedi.

Sayın Hook, İran tehlikesine karşı koymak isteyenler aynı zamanda Katar yönetimi gibi İran’ın bölgedeki müttefikleri ve dostlarıyla da yüzleşmelidir. Öyle değil mi?

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya