Venezuela’daki yargısız infazlar ve işkenceler devam ediyor

Venezuela’daki yargısız infazlar ve işkenceler devam ediyor

Salı, 10 Eylül, 2019 - 12:00
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet (Reuters)
Cenevre/Şarku’l Avsat
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet yaptığı açıklamada, Venezuela’daki yargısız infazların büyük ihtimalle devam edeceğini ve infazlardan sorumlu oldukları düşünülen özel kuvvetlerin üst düzey hükümetten destek aldığını belirtti.

Bachelet, muhtemel infazların yanı sıra askerlere ve diğer keyfi tutuklulara yapılan işkence davalarının ofisi tarafından belgelendirildiğini Cenevre’deki BM İnsan Hakları Konseyi’ne bildirdi. Reuters’ın haberine göre Bacheler, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu failleri cezalandırmaya çağırdı.

Bachelet, Cenevre’deki İnsan Hakları Konseyi’nde yaptığı açıklamada Venezuela’da yaşanan insan hakları ihlallerinin daha çok ‘keyfi gözaltılar, yargısız infazlar, gözaltında kayıplar ve cinsel içerikli şiddetler’ başlıkları altında toplandığını belirtti.

Temmuz ayının başında özel kuvvetlerin denetimindeki infaz ekipleri hakkında tanıkların ifadelerini ayrıntılı bir şekilde ele alan bir rapor çıkartan Bachelet, ‘Mağdurların Gözlemevi’ isimli sivil toplum kuruluşunun, Temmuz ayında Venezuela'nın başkenti Karakas’ta özel kuvvetler üyeleri tarafından uygulanan 57 muhtemel yeni infaz davasını ortaya çıkardığını belirtti.

Temmuz ayının başında yayınlanan, özel kuvvetlerin denetimindeki infaz ekipleri hakkında tanıkların ifadelerini ele alan raporda; ‘Mağdurların Gözlemevi’ isimli sivil toplum kuruluşunun, özel kuvvetlerin söz konusu ayda Venezuela'nın başkenti Karakas’ta uyguladığı 57 yeni muhtemel infaz vakasını ortaya çıkardığı kaydedildi.

Venezuela hükümeti ise söz konusu raporun ‘seçici ve kısmi vizyon sahibi’ olarak tanımlarken aynı zamanda raporda resmi bilgilerin görmezden gelindiğini ve taraflı tanıkların ifadelerine güvenildiğini belirtti.

Aynı zamanda Bachelet, ABD'nin, yönetimden çekilmesi için Maduro’ya baskı yapma amacını taşıyan yaptırımları konusundaki endişelerini de dile getirdi.

Yüksek Komiser Bachelet, 4 milyondan fazla kişinin ekonomik gerekçelerle göç etmek zorunda kaldığı Venezuela’da yaşanan insani krizi aşmanın tek yolunun Maduro hükümeti ile muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun farklılıkları bir kenara bırakarak, Norveç’in arabuluculuğunda gerçekleşen diyalog sürecine yeniden dönmeleri olduğunu belirtti.

Bachelet “Tüm bunlar, ülkede yaşanan insani krizin kötüleşmesine ve Venezüelalıların ülkeden göç etmelerine katkıda bulunuyor” diyerek, yaptırımların artan enflasyon ve ekonomik çöküşten mustarip ülkenin kitlesel göçlerine önemli ölçüde sebep olan faktörler arasında olduğunu belirtti. Bachelet’in işaret ettiğine göre 2015’in sonundan bu yana 4.3 milyon mülteci ve göçmen, ülkeden kaçtı.  

Venezuela’da devam eden ekonomik ve siyasal krize barışçıl bir çözüm bulmak amacıyla mayıs ortalarında Norveç’in arabuluculuğunda Oslo’da muhalefet ile hükümet arasında bir diyalog süreci başlamıştı. Norveç’ten Karayip Denizi’ndeki Barbados Adası’na taşınan müzakerelerde Maduro hükümeti, muhalefetin Venezuela’ya uygulanan ekonomik yaptırımları desteklediğini açıklaması üzerine geçtiğimiz haftalarda diyalog masasını terketmişti.

Buna ek olarak geçen hafta Nicolas Maduro, muhalif lider Juan Guaido ve ekibinin Venezuela’nın hak ilan ettiği (tartışmalı bölge statüsündeki) Esequibo bölgesini İngiltere’nin siyasi desteği karşılığında pazarlık konusu yaptığına dair elinde kanıtların olduğunu söylemiş ve bu muhaliflerin vatan hainliğinden yargılanması talimatı vermişti.

Nicolas Maduro ayrıca masaya geri dönme şartı olarak muhalefetin Esequibo hakkındaki tutumlarını kamuoyuna açıklamasını koymuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya