Cezayir Bakanlar Kurulu seçim yasa tasarısını tartıştı

Cezayir Bakanlar Kurulu seçim yasa tasarısını tartıştı

Pazartesi, 9 Eylül, 2019 - 14:30
Cezayir geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih (Reuters)
Cezayir/Şarku’l Avsat
Cezayir geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih’in başkanlığındaki Bakanlar Kurulu, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın geçtiğimiz Mart ayında istifasının ardından bugün ilk kez toplandı.

Alman haber ajansı DPA’nın haberine göre Bakanlar Kurulu, seçimleri hazırlama ve izleme yetkisi hakkındaki yasa tasarısını tartıştı.

Bin Salih, dün Ulusal Diyalog Komitesi’ne seçim otoritesi üyelerini oluşturma yolunda gerekli adımları atma çağrısında bulunmuştu.

Ulusal Halk Meclisi, önümüzdeki Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda bugün ele alınan yasa tasarısını görüşecek.

Gözlemciler, bugün gerçekleştirilen toplantının, yılsonuna kadar yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin resmi başlangıcı olduğunu düşünüyor.

Sokakta hareketliliğin başlamasından bu yana, Cezayirliler seçimlerin yürütülmesi, izlenmesi ve organize edilmesi için bağımsız bir kuruluş oluşturulmasını istemişti.

Cezayir İçişleri Bakanlığı, son yıllarda Cezayirlilerin adil olmadığına inandığı seçim sürecini denetleme kararı almıştı.

On binlerce Cezayirli, Buteflika döneminde İçişleri Bakanı olan Nureddin Bedevi’nin mevcut hükümete Başbakan olarak atanmasının ardından görevden alınmasını talep etmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya