BAE'li kadın siyasetçinin seçim vaadi: Evde kalmışlığa çok eşlilik formülü

BAE'li kadın siyasetçinin seçim vaadi: Evde kalmışlığa çok eşlilik formülü

Pazartesi, 9 Eylül, 2019 - 08:45
The National (Twitter)
Londra/Şarku’l Avsat
Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bu yılki Federal Ulusal Konsey (FNC) seçimlerinde yer alan bir kadın aday, “evde kalmışlığa” çözüm olarak erkeklerin birden fazla eşle evlenmeye teşvik edilmesini istiyor.

Ekim ayındaki seçime aday olan 495 adayın kampanyaları Pazar günü başladı.

"Evde kalmışlığa son vermek için çok eşliliğe evet" sloganı 

The National'ın haberine göre, 33 yaşındaki Khawlah el Ali’nin resminin yer aldığı afişler, “Evde kalmışlıktan uzak bir toplum için, çokeşliliğe evet” sloganıyla Şarka şehrini konseyde temsil etmeyi hedefliyor.

Slogan sosyal medyada eleştirilere yol açarken olumlu yorumların çoğu ise erkeklerden geldi. Twitter’da bir erkek “Sen bütün Şarka erkeklerinin oylarını hak ediyorsun” mesajı ile destek verdi.

Evli olmayan ve Şarka Halk Kütüphanesi için çalışan el Ali, konunun ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

El Ali, “Her zaman çok eşliliğe daha öznel bakmamız gerektiğine inandım. Genç olduğumda, çiftleri bir araya getirip onlara yardım etmeyi ve insanları nasıl birbirlerine bağlayabileceğimizi düşünüyordum” ifadelerini kullandı.

“Kocamın 2. eş isteğine karşı çıkmam”

El Ali, çok eşliliğin boşanmış ya da baba figürü arayan dullar da dahil olmak üzere, kadınlar ve erkekler için bir ses olduğuna inandığını belirtiyor. Ve eğer evli olsaydı ve kocasının ikinci bir eşe ilgi göstermesi halinde kendisine yardım edeceğini de sözlerine ekliyor.

Çok eşlilik şu anki FNC döneminde de gündeme geldi. Geçen yıl konsey, Şeyh Zayed Konut Programında, ikinci eş alan erkeklere konut yardımlarını ve kredilerini verme önerisi hazırladı.

Dubai’yi temsil eden Hamad el Rahoomi, paranın özellikle BAE kadınlarını ikinci eş olarak alan erkeklere ödenmesini önerdi.

İkinci eş alan erkeklere maddi destek

El Rahoomi, BAE erkeklerine evlenmeleri için maddi destek sunmanın BAE erkeklerinin yabancılarla evlenmesini engelleyeceğini umduğunu söyledi.

El Rahoomi, “Erkekleri yeniden evlendirmeye teşvik etmiyorum. Önemli olan iki vatandaş arasında bir evliliği başarılı kılacak faktörler sağlamak” ifadelerini kullandı. Emirliklerdeki çok eşliliğin, evde kalma ve nüfus düşüşü gibi sorunları çözeceğine inanılıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya