Hindistan, Pakistan'ı bölgedeki 'şiddeti alevlendirmeye çalışmakla' suçladı

Hindistan, Pakistan'ı bölgedeki 'şiddeti alevlendirmeye çalışmakla' suçladı

Pazar, 8 Eylül, 2019 - 14:00
Hindistan makamlarına karşı 7 Eylül’de Pakistan’ın Karaçi sokaklarında düzenlenen gösterilerden bir görüntü (EPA)
Yeni Delhi/Şarku’l Avsat
Hindistan Ulusal Güvelik Danışmanı Ajit Kumar Doval, 7 Eylül’de 200’den fazla şüpheli militanın Pakistan sınırı aracılığıyla Keşmir’in Hindistan tarafından kontrol edilen bölümüne geçmeye çalıştığını iddia etti. Danışman, İslamabad’ı da bölgedeki şiddeti alevlendirmeye çalışmakla suçladı.

Pakistan, Hindistan’ın geçen ay anayasa uyarınca özerk sayılan Keşmir’in özel statüsünü iptal etme kararını kınarken, Başbakan İmran Han ise geçen cuma günü Hindistan’ın tartışmalı bölgedeki eylemlerine mümkün olduğunca yanıt verileceği taahhüdünde bulundu.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin danışmanı Ajit Kumar Doval, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Keşmir’in farklı alanlarından içeriye sızmaya hazır yaklaşık 230 kişinin olduğunu belirtti. Askeri yetkililer, tahminin istihbarat temelli olduğunu ifade etti.

Keşmir’in özel statüsünü geri alma ve bölgeyi tamamen Hindistan’a dahil etme politikasını ortaya koyanlardan biri olan Doval, “Çok sayıda silah kaçakçılığı yapılıyor. Keşmir’deki insanlara huzursuzluk çıkarma talimatı veriliyor. Bazı kısıtlamalar getirecek olsak bile Keşmir halkının hayatlarını Pakistanlı teröristlerden korumaya kararlıyız” dedi. Yetkili, Hindistan’ın “sınırda Pakistan’a ait iletişim kuleleri tarafından Keşmir’in Hint kesimi içindeki ajanlara gönderilen mesajları” ele geçirdiğini de söyledi, ancak mesajın içeriği hakkında açıklamada bulunmadı.

Hindistan, geniş çaplı ve şiddetli protestoları önlemek için geçen Ağustos ayı başlarında Keşmir’de kontrol ettiği bölüme sıkı kısıtlamalar getirdi. Ancak Doval, bazı kısıtlamaların hafifletildiğini, ama cep telefonu ve internet hizmetlerinin hala sınırlı olduğunu ve bu araçların kaos oluşturmak amacıyla kullanılabileceğini açıkladı.

Ülkesinin, tüm kısıtlamaları kaldırmak istediğine dikkati çeken Ajit Kumar Doval, ama bunun Pakistan’ın nasıl davrandığına bağlı olduğunu ifade etti. Doval, bu hususta ise “Pakistan, iletişim kuleleri aracılığıyla ajanlarına sinyal göndermeyi bıraktığı zaman biz de kısıtlamaları kaldırabiliriz” dedi.

Doval, Keşmirlilerin çoğunluğunun, Hindistan’ın Keşmir’in özerkliğini iptal kararını desteklediğini ve kararın, ekonomik faydalar sağlayacağını düşündüğünü vurguladı.

Hindistan, Pakistan’ın uzun bir süredir savaşçılarını eğitmek, silahlandırmak ve bunları, Müslüman çoğunluğun bulunduğu Keşmir bölgesine göndermekle suçluyor ve Yeni Delhi’nin yaklaşık 30 yıllık bir isyanla mücadele ettiğini savunuyor.

Öte yandan iki taraf arasında kaçış ve saldırı olayları devam ediyor. Kaynaklar, Hint yetkililerin 5 Ağustos’tan bu yana yerel politikacılar da dahil, binlerce kişiyi gözaltına aldığını açıkladı. Üst düzey bir hükümet yetkilisi, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, en az 500 protesto gösterisinin ve taş fırlatma olayının yaşandığını söylerken, bunların bir sonucu olarak 100 sivilin ve 400 Hindistan güvenlik kuvvetinin yaralandığına dikkati çekti.

Hindistan hükümetini Nazi Almanyası’na benzeten Pakistan Başbakanı İmran Han ise, bölgede “etnik temizlik” yapıldığı uyarısında bulunurken, Yeni Delhi’nin Keşmir kararına karşı da diplomatik bir saldırı başlattı.

Diğer taraftan Hindistan medya organları, 7 Eylül’de ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus’un açıklamasına yer verdi. Habere göre Ortagus, “Washington, yerel politikacılar ve iş adamları da dahil olmak üzere bölgede yaygın olan tutuklamalar ve bölge sakinlerine yönelik kısıtlamalar dolayısıyla derin bir endişe duyuyor” ifadelerini kullandı. Ortagus ayrıca, “Birçok bölgede internet ve cep telefonu hizmetlerinin kesilmeye devam ettiğini bildiren raporlar sebebiyle de endişeliyiz” dedi.

Öte yandan Pakistan makamları, Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind’in uçağının, Yeni Delhi’nin son zamanlardaki “davranışları” göz önüne alındığında hava sahalarını geçmesine izin verilmediğini açıkladı.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Karşi, yayınladığı bir bildiride, kararın Hindistan’ın davranışları sebebiyle alındığını ifade etti. Karşi, “Hindistan Cumhurbaşkanı, İzlanda’ya seyahat etmek üzere Pakistan hava sahasını kullanmak için izin istedi. Ancak ona izin vermeme kararı aldık” diyerek, daha fazla ayrıntıya yer vermedi.

Hindistan hükümeti sözcüsü Raveesh Kumar ise Yeni Delhi’nin Pakistan’ın kararına karşı üzüntüsünü dile getirerek, “Pakistan’ı, bu tür tek taraflı eylemlerin boşuna olduğunu anlamaya çağırıyoruz” dedi.

Karar, İslamabad’ın 1965 yılında Keşmir hususunda Hindistan’a karşı yapılan bir savaşın yıldönümünde, Savunma Günü’nü kutlamasından bir gün sonra geldi. Pakistan Başbakanı İmran Han, bazı askeri bölgelere ve Pakistan’ın Keşmir bölgesinde öldürülen asker ailelerine yapılan bir ziyaret sırasında, “Pakistan, kendi kaderini tayin etme hakları nedeniyle Keşmir halkının yanında duruyor” ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya