Brüksel’de 94 terör şüphelisine gözaltı

Brüksel’de 94 terör şüphelisine gözaltı

Pazar, 8 Eylül, 2019 - 13:45
2016’da Belçika’nın başkenti Brüksel’de meydana gelen patlamaların ardından askeri araçları ana caddeyi kapattı (Şarku’l Avsat)
Brüksel/Abdullah Mustafa
Belçika’nın başkenti Brüksel’de, 2018’den bugüne kadar toplam 94 terör şüphelisi gözaltına alındı.

Hükümetin kurduğu kriz merkezine göre, Ocak 2018’den bu yana Belçika’da yürürlükte olan Yolcu Kayıt Sistemi (PNR), çeşitli suçlarla ilgili 94 şüpheliyi tespit etmeyi başardı.

Şüphelilerin bir kısmı Brüksel Uluslararası Havaalimanı’ndan bilet aldıktan sonra bir kısmı ise herhangi bir havaalanından Brüksel’e gitmek üzere bilet satın aldıktan sonra yakalandı.

PNR sistemi kapsamında havayolları, Belçika'nın altı havalimanından birine ulaşması, ayrılması veya aktarılması gereken yolcularla ilgili tüm bilgileri sağlamayı taahhüt ediyor. Bu bilgiler 48 saatten daha uzun bir süre önce Belçika polisinin şüphelileri tespit için kurduğu BelPIU sistemine iletiliyor. BelPIU, Kriz merkezinde bulunan ve yerel ve federal polis, devlet güvenliği, gümrük ve askeri istihbarat uzmanlarından oluşan bir ekip.

Bununla birlikte, merkez, 94 terör zanlısının 40'ının aktif örgüt elemanı olduğunu geriye kalan şüphelilerin ise uyuyan hücrelere mensup olabileceklerini belirtti.

Aynı zamanda, Belçika Federal Polisi’ne bağlı FAST ekibi (Kaçak Aktif Arama Ekibi), diğer hizmetlerle birlikte, 98'i Belçika'da kaçak olan 345 aranan suçlunun takibinden sorumlu. Komisyon Üyesi Martin Van Steenbrugge, geri kalanın şüphelilerden 59’unun Fransa’ya, 39’unun Hollanda’ya, 34’ünün Almanya’ya, 28’inin İspanya’ya 18’inin ise Romanya'ya geçtiğini açıkladı. FAST ekibinin arananlar listesinde halen bin 852 kaçak bulunuyor.

Kapsamlı teftiş sistemi, Avrupa ülkelerinin Schengen Bölgesi’nde dış sınırları kontrol etmek için başlatmış oldukları sıkı denetim uygulamalarından sonra hayata geçirildi. Avrupa ülkeleri Schengen Bölgesi’nde sıkı denetim uygulamasını başlatarak, çatışma bölgelerinden Avrupa’ya girmeye çalışan terör şüphelilerinin girişlerinin engellenmesini amaçlıyor. Belçika, Mart 2016'da terör saldırılarının hedefi olmuştu. Brüksel havaalanında ve Brüksel’deki bir tren istasyonunda 32 kişinin ölümüne ve 300 kişinin de yaralanmasına neden olan terör saldırıları gerçekleşmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya