ABD’li yargıç: FBI’a ait terör izleme listesi anayasal değil

ABD’li yargıç: FBI’a ait terör izleme listesi anayasal değil

Cumartesi, 7 Eylül, 2019 - 09:15
Washington/Muhammed Ali Salih
Virginia’daki bir federal yargıç perşembe akşamı, Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın bir milyondan fazla ‘bilinen ya da şüphelenilen terör örgütünün’ bulunduğu ‘terör izleme listesinin’ anayasaya aykırı olduğunu duyurdu.

Açıklama, aralarında ABD’nin başlıca İslami kurumlarından olan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi’nin de (CAIR) bulunduğu ABD’deki İslam örgütleri ve diğer insan hakları kuruluşları tarafından da olumlu karşılandı. CAIR, ABD Doğu Virginia Bölge Yargıcı Anthony Trenga’nın duyurduğu kararın, “listede adları bulunduğu için dava açan 23 Amerikalı Müslümanın lehine olduğunu” bildirdi. Yargıç Anthony Trenga da söz konusu liste hakkında şunları söyledi:

“Ortada açık bir durum olmadan her vatandaşın sahip olması gereken anayasal haklar ihlal ediliyor. Bu durum, kişilerin yeteneklerini, günlük aktivitelere katılımlarını kısıtlıyor ve sanıkların gizlice bildirilme korkularını destekliyor. Söz konusu isimlerin terörist olarak nitelendirilmesi için herhangi bir delil yok.”

Yargıç Anthony Trenga, listeye eklenmeleri için suç faaliyetlerine karışmış, bizzat suç işlemiş ya da işleyecek olduklarına dair herhangi bir kanıt bulunmasının gerekmediğini, zararsız davranışların bile kişilerin bu listede “şüpheli terörist” olarak tanımlanmasına sebebiyet verebildiğini belirtti. Trenga, sanıkların ve davalılardan her biri için terör eylemi gerçekleştirebilecek olmalarına yönelik delil sunulmasını istedi. Trenga dün CNBC televizyon kanalında yaptığı konuşmada 2017 itibarıyla listede yaklaşık 1,2 milyon kişinin bulunduğunu ve bunların yaklaşık 4 bin 600’ünün ABD vatandaşı olduğunu söyledi. Davanın avukatı Gadeir Abbas da CAIR’e yaptığı açıklamada “Masum kişilerin söz konusu izleme listesi dışında tutulmaları gerekiyor. Anayasanın gereğinin bu olduğuna inanıyoruz” dedi.

Abbas, izleme listesinin farklı bir veri tabanı olduğuna ve bunun en az ABD uçaklarına binmeyi ya da ülkenin hava sahası boyunca uçmayı yasaklayan ‘uçuş yasağı listesi’ kadar kafa karıştırıcı olduğuna dikkat çekti. “İki listede de çok fazla kişinin ismi var” dedi.

2014 yılında da Oregon eyaletinden federal bir yargıç, uçma yasağı listesinin anayasaya aykırı olduğunu söylemiş ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nı prosedürleri değiştirmeye zorlamıştı. Aynı yıl içinde yine Oregon eyaletinin Portland kentindeki Federal Temyiz Mahkemesi de davranışlarından ve terör niyetlerinden şüphe duyulduğu için uçmalarının engellendiği ABD’li bir Müslümanın ve diğer mağdurların açtıkları davaların tekrar gözden geçirilmesine karar vermişti. Yunus Fikri ve diğer mağdurlar, hava yoluyla seyahat etmelerini engelleyen ve yarım milyondan fazla kişinin olduğu liste hakkında son 10 yılda birçok dava açmışlardı. Söz konusu dönemde Reuters haber ajansının verdiği bir habere göre Fikri, 2010 yılından itibaren 6 yıl boyunca seyahatten men edilmesi üzerine İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Ulaştırma Güvenlik İdaresi’ne (TSA) dava açmış ve 2016 yılında listeden çıkarıldığı bildirilmişti. Avukatının belirttiğine göre Yunus Fikri söz konusu davanın sebeplerinin kaldırılmasının da karara bağlanmasını istemişti. Mahkeme de tarafından yapılan açıklamada Havaalanı Güvenlik İdaresi’nin Fikri’nin söz konusu listede bulunmaması gerektiği görüşünde olduğunu itiraf etmişti.

Yunus Fikri’nin ismi bir daha listeye dahil olmayacak. Mahkeme “Ancak bu durum, konuya yasal ve anayasal bir çözüm getirilmediği anlamına geliyor” açıklamasında bulundu. Yargıç Morgan Cristen de hükmün gerekçesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “Fikri’nin ifadesine göre kendisi halen şiddet eylemleri gerçekleştirme potansiyeli olan şüpheli bir şahıs olarak görülmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya