Hindistan’ın Ay aracı inişte başarısız oldu

Hindistan’ın Ay aracı inişte başarısız oldu

Cumartesi, 7 Eylül, 2019 - 07:00
Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu çalışanlarına destek verdi. (A.B.A)
Yeni Delhi / Şarku’l Avsat
Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO) cumartesi günü yaptığı açıklamada Ay’a iniş yapmaya çalışan uzay aracıyla bağlantının kesildiğini duyurdu. Hindistan’ın, Ay'ın güney kutup bölgesine iniş yapması planlanan aracın yörüngeden ayrıldığı kaydedildi.

ISRO’dan yapılan açıklamada uzay aracının yüzeyde 2,1 kilometre kalana kadar normal bir biçimde çalıştığı belirtilirken olaya ilişkin verilerin halen incelendiği aktarıldı.

Yapılan açıklamalar aracın tam otomatik olduğu ve yer istasyonundan bağımsız bir şekilde çalışabildiği yönünde.

İzleme merkezinde bulunan Başbakan Narendra Modi, hayal kırıklığı içinde olan bilim adamlarına destek vererek "Hindistan sizinle gurur duyuyor. Elinizden geleni yaptınız” diye konuştu.

Modi, merkezden ayrıldıktan sonra Twitter hesabından yaptığı açıklamada da "Bunlar cesaretli olmamız gereken anlardır. Cesaretli olacağız" ifadelerini kullandı.

Hindistan'ın 142 milyon dolarlık maliyeti bulunan Chandrayaan-2 uzay aracı, 22 Temmuz'da ülkenin güneyindeki bir uzay üssünden fırlatılmıştı. Chandrayaan, Ay anlamına gelen "Chandra" ile Sanskritçede araç anlamına gelen "Yaan" kelimelerinden oluşuyor.

Chandrayaan-2'de 3 farklı uzay aracı mevcut. Bunların yörünge aracı, Vikram iniş modülü ve gözlem aracı olduğu kaydediliyor.

Hindistan Uzay Ajansı Başkanı K. Sivan,  bir süre önce yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“Vikram’ın gerektiği gibi iniş yapabilmesi uzay ajansı için en zor görev. İnişten önceki son 15 dakika, ISRO bilim adamları için ürkütücü olacak.”

Hindistan, Sovyetler Birliği, ABD ve Çin’den sonra Ay’a iniş yapan dördüncü ülke olmayı planlıyordu.

Chandrayaan-2, Hindistan'ın ikinci denemesi. İlk deneme 2008’de “Chandrayaan-1” ile gerçekleştirimiş, araç Ay’ın etrafında dönmüş ancak iniş yapamamıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya