Japonlar isimlerini geleneksel sırayla yazacak

Japonlar isimlerini geleneksel sırayla yazacak

Cuma, 6 Eylül, 2019 - 13:30
Japonya Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga (AP)
Tokyo/Şarku'l Avsat
Japonya hükümet yetkilileri tarafından bugün yapılan açıklamada resmi belgelerde İngilizce yazılan Japon isimlerde önce soy ismin yazıldığı geleneksel tertibin kullanılacağı belirtildi. Japonya, bir asırdan fazla süredir Batı tarzı yazımı kullanıyordu.

AP’nin haberine göre bu fikir uzun zamandır tartışılıyor. Ancak Başbakanı Şinzo Abe’nin oldukça muhafazakar hükümetindeki bazı bakanlar projenin yakın zamanda uygulanması için baskı yapmaya başladı.

Bakanlar Konseyi, belgelerin bu şekilde verilmesi için herhangi bir zaman çizelgesi belirlenmemiş olmasına rağmen, bugün hükümet belgelerinde değişiklik yapmaya başlamayı kabul etti.

Bu adımı destekleyen Japonya Eğitim Bakanı Masahiko Shibayama, “Dünyadaki herkesin dil ve kültürel çeşitliliği kabul etmesi gerek. Çünkü giderek küreselleşen bir toplumda yaşıyoruz. Japon geleneğine göre bir değişiklik yapmak önemli. Önce soyadını yazmak önemsenmeli” şeklinde konuştu.

Japonya Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga, kullanım kuralları ve diğer detaylar için daha fazla konuşulması gerekiyor. Adının Japonya’da bilindiği gibi İngilizce Suga Yoshihide şeklinde yazılmasını istiyor.

Çin ve Güney Kore, aile isminin hem kişisel hem de uluslararası olarak isimlerden önce kullanılması geleneğine bağlı kaldı.

Editörün Seçimi

Multimedya