​Pakistan ile Hindistan, kutsal mekanların ziyaret edilebilmesi için anlaşma yapmaya hazırlanıyor

​Pakistan ile Hindistan, kutsal mekanların ziyaret edilebilmesi için anlaşma yapmaya hazırlanıyor

Perşembe, 5 Eylül, 2019 - 11:00
Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Faysal (AFP)
İslamabad/Şarku’l Avsat
İslamabad yetkilileri, Keşmir’de süren gerilime rağmen Sih dinine mensup olanların başlıca tapınaklarından birinin ziyaret edilmesine izin verilmesi için Pakistan ve Hindistan’ın  koridor ve sınır kapısı açma anlaşmasına yakın olduğunu bildirdi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Faysal dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada “Önümüzdeki haftalarda, kasım ayına kadar sürecek bir geçiş anlaşması imzalamayı umuyoruz” dedi.

Pakistan ve Hindistan diplomatları, Yeni Delhi yönetiminin Keşmir’in özerklik statüsünü kaldırma kararının ardından koridor konusunu tartışmak içi bir araya geldi. Koridorun açılması ile Hindistan’ın Sih dinine mensup ziyaretçilerin Pakistan’ın doğusunda, Pencap’taki Gurdwara Darbar Sahib Kartarpur tapınağını ziyaret edebilmeleri hedefleniyor.

Pakistan ve Hindistan, 19 Mart’ta Kartarpur Koridoru projesini görüşmek içi teknik bir toplantı düzenledi.

Kartarpur Koridoru ile Pakistan’ın Naroval bölgesindeki Altın Tapınak, Hindistan’ın Jordaspur bölgesindeki Baba Nanak’ı birbirine bağlayacak.

Altın Tapınak, Sihizmin kurucusu Baba Nanak’ın doğduğu ve 18 yıl yaşadığı yer olması nedeni ile Sihler için büyük bir öneme sahip.

Her iki ülkede nüfusa sahip olan Sihler, Pakistan ve Hindistan arasında süren gerilimler sebebiyle dini mekanlarını ziyaret etmekte zorlanıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya