Pakistan: Hindistan, Keşmir'de savaş tohumları ekiyor

Pakistan: Hindistan, Keşmir'de savaş tohumları ekiyor

Çarşamba, 4 Eylül, 2019 - 13:45
Keşmir’de 30 Ağustos’ta düzenlenen gösterilerde Hint askerleri tarafından atılan göz yaşartıcı gazdan kaçan protestocular (Reuters)
İslamabad-Yeni Delhi/Şarku’l Avsat
Pakistan Ordu Sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur, Hindistan'ın tartışmalı bölge Keşmir’deki eylemlerinin bölgedeki barışı tehlikeye soktuğunu söyledi.

Gafur bugün düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

“Keşmir'deki durum bölge için büyük bir tehdit haline geldi. Hindistan’ın Keşmir'deki eylemleri savaş tohumları ekiyor. Çatışmayı bölgesel ve küresel barışın tehdit altında olduğu bir noktaya getirmek istemiyoruz.”

Hindistan'ın kontrolü altındaki Cammu Keşmir’de geçen ay düzenlenen protestolar sırasında yaralanan 18 yaşındaki bir genç öldü.

Hindistan, söz konusu ölümün ardından bölgeye binlerce asker gönderdi.

Cammu Keşmir Emniyet Müdürü Dilbagh Singh, Reuters’a yaptığı açıklamada 18 yaşındaki gencin kalabalık tarafından fırlatılan taş ile yaralanmasının ardından öldüğünü ve konunun soruşturulduğunu söyledi. İddialar ise gence göz yaşartıcı bombanın isabet ettiği yönünde.

İsmini vermek istemeyen bir hükümet yetkilisi, gencin kafasına aldığı darbeyle travma geçirdiğini, Srinagar'daki bir hastaneye götürüldüğünü ancak yoğun bakım ünitesinde öldüğünü belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya