Google, iPhone'ların yıllardır siber saldırıya uğradığını ortaya çıkardı

Google, iPhone'ların yıllardır siber saldırıya uğradığını ortaya çıkardı

Cuma, 30 Ağustos, 2019 - 13:15
Bunun, iPhone kullanıcılarının şimdiye dek uğradığı en büyük saldırılardan biri olduğuna dikkat çekiliyor (AFP)
Kaliforniya/Şarku’l Avsat
Google araştırmacıları, çok sayıda hacker grubunun internet sitelerine ekledikleri kötü niyetli yazılımlar ile iPhone marka telefonları iki yıl boyunca ele geçirmeye çalıştığını ortaya çıkardı.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre bu saldırılar, popüler olan ve haftada binlerce kez tıklanan sitelere eklenerek yapıldı.

Google'da çalışan güvenlik uzmanları bunun, iPhone kullanıcılarının şimdiye dek yaşadığı en büyük saldırılardan biri olduğunu belirtti.

İngiliz siber güvenlik uzmanı Ian Beer, iPhone kullanıcılarının söz konusu sitelere eriştiğinde telefonun gizlice saldırıya uğradığını ve bilgisayar korsanlarının bu yazılım sayesinde kişilerin iletişim bilgilerine ve fotoğraflarına ulaşabildiğine işaret etti.

Açıklamada bu saldırılardan işletim sistemleri iOS 10 ve iOS 12 olan telefonların etkilendiği; Instagram, WhatsApp ve Gmail gibi uygulamalara erişilebildiği belirtildi.

Beer, saldırıların büyük kısmının başta internet tarayıcısı Safari olmak üzere Apple cihazlardaki güvenlik açığı kullanılarak gerçekleştiğini söyledi.

Haberde,  Google’ın söz konusu güvenlik sorununu 1 Şubat’ta Apple’a ilettiği  ve  sorunun düzeltilmesi için 7 gün süre verdiği aktarıldı. Nomalde güvenlik sorunlarının düzeltilmesi için geliştiricilere 90 gün verildiği belirtiliyor.

Apple 7 Şubat’ta işletim sistemine güncelleme getirdi.

Beer açıklamasında, yapılan saldırılar göz alında alındığında bu işlemlerin tekrarlanabileceği konusunda uyardı.

Google iPhone kullanıcılarına telefonların ele geçirilmesini önlemek için güncel bir işletim sistemi çalıştırdıklarından emin olmaları tavsiyesini verdi.

Editörün Seçimi

Multimedya