Fas’ta iki kadın turisti öldüren sanıkların duruşması ertelendi

Fas’ta iki kadın turisti öldüren sanıkların duruşması ertelendi

Perşembe, 29 Ağustos, 2019 - 12:00
Fas’ta iki İskandinav turist kadın cinayetini işleyen sanıklar Abdussamed el-Cud, Yunus Uziyad ve Reşid Afati’nin görüntüleri (AFP)
Rabat/Şarku’l Avsat
Fas’ın başkenti Rabat’ta bulunan Sale Temyiz Mahkemesi dün, iki İskandinav turisti öldüren sanıkların duruşmasını 11 Eylül’e erteledi.

18 Temmuz’da görülen davada cinayet suçu ve terör suçlamaları ile yargılanan sanıklar Abdussamed el-Cud (25), Yunus Uziyad (27) ve Reşid Afati (33) idam cezasına çarptırıldı. Sanıklar iki kadın turistin boğazını kestiklerini ve bu anları sosyal medya hesaplarında paylaştıklarını itiraf etti. Savunma ekibinde avukat olan Hafize Maksavi, sanıkların “beklemedikleri idam cezasının hafifletileceğini umduklarını” söyledi.

Öldürülen Danimarkalı kadın turistin ailesi, sanıkların ödeyemeyeceği gerekçesiyle Fas hükümetinden 10 milyon dirhem (yaklaşık 1 milyon dolar) tazminat talebinde bulundu. Mahkeme ise tazminat talebini reddetti.

Danimarkalı kurbanın avukatlarından Halid el-Fetavi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, tazminatın “hatasız sorumluluk” gerekçesi ile sanıklardan değil Fas devletinden talep edildiğini belirterek, hükümetin suçu önlemek ve sanıkları yakalamak için elinden geleni yaptığını söyledi. “Sorumluluk çerçevesinde değil sosyal dayanışma bağlamında” kurbanların ailelerine tazminatın ödenmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirten avukat, bu durumun özellikle Fas gibi bol turist çeken ülke için önemli olduğunu söyledi. Faslı avukat açıklamasında, ülkede terör kurbanı ailelerin mağduriyetini gidermek için özel bir fon oluşturmak adına yasal prosedürlerin olmadığını belirterek, bu durumun yalnızca Başbakan tarafından çıkarılacak kararname ile ele alınabileceğini söyledi.

El-Fetavi, dün Sale Temyiz Mahkemesi’nde görülen duruşmada, soruşturma hâkiminin, tazminat konusu, sanığın savunması ve savunma avukatları da dâhil dosyada altı çizili hususları inceleyeceğini söyledi.

Mahkeme, Fas kamuoyunda geniş yankı uyandıran davada Norveçli kadın turistin ailesine iki milyon dirhem (yaklaşık 180 bin Euro) tazminat ödemeye karar verdi. Norveçli ailenin avukatı ise tazminat da dâhil olmak üzere herhangi bir talepte bulunmadıklarını ifade etti. Mahkeme ayrıca katillere eşlik eden ancak olaya dâhil olmayan 33 yaşındaki Abdurrahim Hayali’yi müebbet hapse mahkûm etti. Aralarında terör hücresi oluşturmak ve işlenen suçu bildirmemek suçlarından yargılanan 20 ila 51 yaşındaki diğer sanıklar ise 5 ve 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

DEAŞ bağlantısı

Sanıklar arasında Fas’ta yaşayan, İsviçre ve İspanya vatandaşlığına sahip Kevin (25) ise 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İdam ve hapis cezası alan sanıkların, DEAŞ terör örgütü lideri Ebubekir el-Bağdadi’ye bağlılıklarını açıklayan bir videoda yer aldıkları iddia ediliyor. Örgüt ise iki kadın turistin öldürülmesi sorumluluğunu üstlenmedi. Müfettişler ise sanıkların Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren DEAŞ örgütünden ilham aldığını düşünüyor.

Editörün Seçimi

Multimedya