Yokohama’daki Japonya- Afrika zirvesi, kıtanın kalkınmasını ele alacak

Yokohama’daki Japonya- Afrika zirvesi, kıtanın kalkınmasını ele alacak

Çarşamba, 28 Ağustos, 2019 - 09:45
Kahire/Sarku’l Avsat
Mısır Cumhurbaşkanı Abdul Fettah el-Sisi ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe, bugün Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı, Afrika Birliği ve Dünya Bankası temsilcilerinin de katılımıyla “Halklar, teknoloji ve icat yoluyla Afrika kalkınmasını teşvik etme” sloganı altında düzenlenen 7. Tokyo Uluslararası Afrika Kalkınma Konferansı’nı (Tıcad) başlattı.

Konferansta 3 önemli işbirliği meselesi gündeme alınacak. Özel yatırım ve icadı teşvik ederek ve güvenliği, istikrarı ve toplumsal barışı güçlendirerek çalışma ortamının iyileştirilmesini ve ekonomik dönüşümlerin sağlanmasını ele alıyor.

Afrika Birliği Hukuk Danışmanı Büyükelçi Namira Necm, zirve hazırlıklarının 27 Ağustos’ta üst düzey yetkililer düzeyinde sonlandığını, Afrika ve Japon taraf ise koordinasyon toplantılarının yapıldığını belirtti. Necm’e göre, Ticad kalkınma hedeflerinin uygulanmasında gelecekteki adımları belirlemek için 3 yıllık Ticad oturumlarında neler yapıldığını incelemek üzere Yokohama deklarasyonu ve eylem planının yanı sıra zirvenin usulüne ilişkin özel belgeler gözden geçirildi.

Zirveye katılan BM kuruluşları ve Dünya Bankası’yla toplantılar düzenlendiğini belirten Necm, açılış oturumunda Ticad çerçevesindeki katılımcı tutumlarının dinleneceğini, ardından Ticad’ın bazı ana eksenlerine yönelik tartışmaları ele almak için Japonya hükümetinden üyeler ve Afrikalı liderler arasında eş başkanlık yapılan “altyapı, kalkınma, bilim, teknoloji, iklim değişikliği, mavi ekonomi ve tarım olmak üzere” sektör oturumlarının takip edileceğini ifade etti.

Aynı şekilde Mısır Dışişleri Bakanı Samah Şükri, 27 Ağustos’ta Japon mevkidaşı Taro Kono ile zirveye hazırlık amaçlı bakanlık toplantısına başkanlık etti. Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafız, toplantının zirve tarafından yayınlanması beklenen taslak belgelerin revizyonunun ele alındığını söyledi. Afrika kıtasının kalkınması için kaynakları seferber etmek önemine dikkati çeken Hafız, geçen Temmuz ayında Nijer’de düzenlenen son olağanüstü Afrika Birliği zirvesinde serbest ticaret bölgesinin uygulama aşamasının başlamasından sonra bu değerin iki katına çıktığını ifade etti.

İlk dört Ticad zirvesi, 1993 yılından 2008 yılına kadar her beş yılda bir Japonya’da düzenlendi. 2013 yılında Japonya’nın Yokohama şehrinden düzenlenen beşinci zirvede söz konusu süre 3 yılda bir olmak üzere değiştirildi. 2016 yılında Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen altıncı zirvenin katılımcıları, zirveyi Japonya ve Afrika arasında dönüşümlü olarak gerçekleştirme yönünde karar aldı.

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Bessam Radi, Cumhurbaşkanı Sisi’nin her alanda ikili ilişkileri güçlendirme yoluna, yollar, metrolar, enerji, Japon Teknoloji Üniversitesi ve Büyük Mısır Müzesi de dahil olmak üzere Japonya’nın Mısır’da ortaya koyduğu devasa projelere odaklanacak görüşmeler yapmak amacıyla Japonya Başbakanı ile bir araya geleceğini ifade etti. Radi, iki liderin Afrika kıtasında sürdürülebilir kalkınma, barış ve istikrara dair ilgili tüm konular ve Ticad’ın yedinci konferansına özel konular hususundaki koordinasyonu ele alacağına dikkati çekti.

Mısır Devlet Bilgi Servisi ise Sisi’nin Japonya ziyaretinin, Fransa’nın Biarritz kentinde düzenlenen G7 zirvesinde Afrika’nın istikrar, sürdürülebilir kalkınma, terörle mücadele ve eşitlik için adil ortaklık haklarının savunulması sonrasında Afrika kıtasına yönelik devam eden çabaları çerçevesinde geliştiğini söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya