​Suudi Arabistan ve BAE kalkınma projeleri ile ekonomik entegrasyona doğru gidiyor

​Suudi Arabistan ve BAE kalkınma projeleri ile ekonomik entegrasyona doğru gidiyor

Pazar, 25 Ağustos, 2019 - 14:00
Suudi Arabistan ve BAE halklarına refah ve güvenlik sağlamak için ekonomik entegrasyon arayışında (Şarku’l Avsat)
Riyad/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki ortak vizyonu harekete geçirmek ve ikili işbirliğini yoğunlaştırmak için Suudi Arabistan-BAE entagrasyon sistemi içinde 7 ortak komite faaliyet gösteriyor.

Ortak komiteler, her iki ülke halkı için strateji ve kalkınma girişimleri uygulamak ve daha iyi bir gelecek yaratmak için fikirleri birleştirerek çeşitli alanlarda engelleri aşmak amacıyla hareket ediyor.

Suudi Arabistan-BAE Koordinasyon Kurulu İcra Komitesi’nin Riyad’daki son toplantısında, ortak komitelerin projeler ile girişimleri etkinleştireceği ve bunları sahada uygulayacağına ilişkin duyuru yapıldı.

Bu komiteler, 21 ortak kalkınma alanını yönetip, düzenliyor ve iki ülke arasındaki ortak işbirliği için mevcut tüm fırsatları değerlendiriyor.

Entegrasyon komitelerinin organizasyonu ve yönetimi, Suudi Arabistan tarafından Ekonomi ve Planlama Bakan Yardımcısı Faysal bin Fadıl el-İbrahim ve BAE tarafından Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Abdullah bin Tuk başkanlığındaki Suudi Arabistan-BAE Koordinasyon Konseyi Genel Sekreterliği tarafından denetleniyor.

En son açıklanan girişimlerden arasında, ‘Ortak Pazar’ projesinin etkinleştirilmesi, ortak gıda güvenliği stratejisi, ortak turizm vizyonu, Suudi Arabistan-BAE Gençlik Konseyi'nin kuruluşu, Medya İşbirliği Ortak Komitesi'nin kuruluşu, siber güvenlik stratejisi, küresel olarak mal ve sanayi tanıtımı için ortak komitenin kuruluşu, enerji ve sanayide işbirliğinin yanı sıra lojistik entegrasyon ile diplomatik alanda ortaklığın başlatılması yer alıyor.

Suudi Arabistan-BAE Koordinasyon Konseyi, Mayıs 2016'da, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nehyan’ın direktifleri doğrultusunda, iki ülkenin refahı için ekonomik, insani kalkınma, siyasi entegrasyon ve askeri güvenlik alanlarında ortak bir vizyon oluşturmak amacıyla yapılan anlaşma kapsamında kurulmuştu.

Komite’de, Suudi Arabistan’dan 8'i öncelikli sektörleri temsil eden 15 bakan bulunuyor.

Suudi Arabistan Çalışma Grubu’nda, Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı, Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı, Maliye Bakanı, Eğitim Bakanı, Enformasyon Bakanı’nın yanı sıra  Suudi Arabistan Askeri Endüstrileri Şirketi (SAMI) Başkanı gibi isimler yer alıyor.

BAE Çalışma Grubu’nda ise Ekonomi Bakanı, Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı, Altyapı Geliştirme Bakanı, Enerji ve Sanayi Bakanı, Mali İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı, Eğitim Bakanı ve Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı bulunuyor.

Editörün Seçimi

Multimedya