​İsrail’in Suriye’deki hava saldırısında 2 Lübnanlı Hizbullah milisi ve 1 İranlı milis öldü

​İsrail’in Suriye’deki hava saldırısında 2 Lübnanlı Hizbullah milisi ve 1 İranlı milis öldü

Pazar, 25 Ağustos, 2019 - 12:30
İsrail savaş uçakları (AFP-Arşiv)
Londra/Şarku’l Avsat
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre İsrail’in dün gece Şam civarında İran kuvvetleri ve ona bağlı gruplara yönelik hava saldırılarında 2 Lübnanlı Hizbullah milisi ve 1 İranlı milis öldü.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, AFP’ye verdiği demeçte, “İsrail’in, Şam Uluslararası Havaalanı ile Şam’ın güneydoğusundaki Seyide Zeynep bölgesi arasındaki İran ve Hizbullah noktalarını hedef alan saldırısında 1’i İran ve 2’si Hizbullah saflarından 3 kişi öldü” dedi.

Öte yandan, İranlı İşçiler Haber Ajansı'na (ILNA) göre İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhsin Rızai Suriye’de kendilerine ait hedeflerin vurulduğu iddiasını yalanladı. 

Rızai,“Bu bir yalan ve gerçek değil. İsrail ve ABD’nin, İran’ın çeşitli merkezlerine saldıracak gücü yok ve askeri danışmanlık merkezlerimiz zarar görmedi” dedi.

İsrail ordusu sözcüsü Avichay Adraee, Suriye’den İsrail’in kuzeyine silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) saldırı planlayan İran destekli Kudüs Tugayları’na ait Şam yakınlarındaki bazı noktaların İsrail savaş uçakları tarafından hedef alındığını açıklamıştı.

Sözcü gazetecilere verdiği demeçte, İsrail savaş uçaklarının, son günlerde Suriye topraklarından İsrail’deki bölgeleri hedef alacak saldırıları önlemek için Şam'ın güneydoğusundaki Akraba köyünde birçok hedefi vurduğunu dile getirmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya