Rusya'dan ABD'ye nükleer denizaltılarla füze denemesi yanıtı

Rusya'dan ABD'ye nükleer denizaltılarla füze denemesi yanıtı

Cumartesi, 24 Ağustos, 2019 - 12:30
Rus denizaltı Yuri Dolgoruki (Reuters)
Moskova/Şarku’l Avsat
Rusya Savunma Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Barents Denizi'ndeki iki denizaltıdan Arktik Okyanusu'nun kutup bölgesine doğru fırlatılan balistik füzelerin başarılı bir şekilde test edildiği duyuruldu.

Reuters haber ajansına göre bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Rus nükleer denizaltıları Yuri Dolgoruki ve Tula’nın Barents Denizi'nin sularında Sineva ve Bulava isimli kıtalararası balistik füzeleri başarıyla test ettiğini açıkladı.

Açıklamada, füzelerin Arkhangelsk ve Kamçatka'daki hedeflerini başarıyla vurduğu belirtildi.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, fırlatılmaların başarılı olduğu, füzelerin ve denizaltı füze sistemlerinin teknik özelliklerinin doğrulandığı vurgulandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün, ABD'nin füze denemesine yanıt verilmesi için Rus ordusuna talimat vermişti.

Putin, ABD’nin eylemlerinin ülkesi için bir tehdit olduğu gerekçesi ile eşit düzeyde cevap vermek için kapsamlı tedbirlere hazır olunması gerektiğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı açıklamasında, Washington’un adımlarına karşı ülkesinin boş durmayacağına işaret ederek, ABD’nin Asya-Pasifik bölgesine konuşlandırdığı yeni füzelere değindi ve bu durumun Rusya sınırlarına yakın olması nedeniyle temel çıkarlarını etkilediğini belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya