Teröristler yeni bir finansman aracı olarak Bitcoin'e yöneliyor

Teröristler yeni bir finansman aracı olarak Bitcoin'e yöneliyor

Cumartesi, 24 Ağustos, 2019 - 11:15
Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları kripto para birimi Bitcoin ile karmaşık bir fon yaratma kampanyası geliştirdi (The New York Times)
Washington/Nathaniel Popper
Batılı ve diğer bazı ülkeler tarafından ‘’terör örgütü’’ olarak tanımlanan ve küresel mali sistemden izole edilen Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, bu yıl, kripto para birimi Bitcoin ile oldukça karmaşık bir fon yaratma kampanyası geliştirdi.

İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından kurulan internet sitesinin son sürümünde, her ziyaretçiye, kripto para birimini gönderebileceği farklı bir Bitcoin adresi veriliyor. (Bu, kanun uygulayıcıların bağışları takip etmesini imkânsız kılan bir yöntem)

Yedi dil seçeneği olan ve İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın sloganıyla bayrağının da bulunduğu sitede, Bitcoin’in nasıl alınacağı ve yetkililerin bilgisi olmadan nasıl gönderileceğini gösteren ayrıntılı bir video bulunuyor.

Bitcoin ile gerçekleştirilen diğer bazı suçlara katılımda yavaş davranan teröristler, son zamanlarda uyuşturucu satın almak ve kara para aklamak için Bitcoin’e yönelmeye başladı. Ancak son birkaç ayda hükümet yetkilileri ve terörizmin finansmanını izleyen kurumlar Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini denemeye başlayan terör örgütlerinin sayısındaki artışla ilgili uyarılar yapmaya başladı.

Teröristler tarafından bireysel kampanyalardan elde edilen gelirlerin çok fazla olmadığı ifade ediliyor. Ancak yetkililer bu noktada terörist saldırıların genellikle çok az fon gerektirdiğine de işaret ediyor. Dolayısıyla teröristlerin kripto para birimlerine yönelmesinin altında yatan asıl nedenin ne olduğu konusu gittikçe karmaşık bir hal alıyor.

“Bu bir terörizm finansmanı taktiği haline gelecek”

Eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) analisti Yaya Fanousi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bundan daha fazlasını göreceksiniz. Bu bir terörizm finansmanı taktiği haline gelecek. İnsanların bu konuyu dikkate alması gerekiyor’’ ifadelerini kullandı.

Son aylarda bu konuya iki kez dikkat çeken ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ise kripto para birimi şirketlerine yönelik daha aktif bir denetleme yapılması çağrısında bulundu.

ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarat Müsteşarı Sigal Mandelker ise “Bu alana çok fazla kaynak ayırıyoruz. Bu konu teröristler için nispeten yeni sayılır. Ancak gelecekte daha fazlasını göreceğimizden eminim” dedi.

Kripto para birimleri suç ve terör gruplarına çekici geliyor çünkü Bitcoin, PayPal gibi hesapları kapatıp fonları dondurabilen merkezi bir otorite olmadan parayı tutmalarına ve transfer etmelerine izin veriliyor.

Dünyadaki herkes, isim ya da adres dahi vermeden, bir Bitcoin adresi oluşturarak dijital kod almaya başlayabilir. Bitcoin,- her ne kadar yetkililer çoğunu kapatsa da- yılda yaklaşık bir milyar doların döndüğü uyuşturucu ticareti sitelerini de barındırıyor.

Öte yandan İran, Venezuela ve Rusya gibi ABD'nin ekonomik yaptırımlarına maruz kalan ülkeler de kendi kripto para birimlerini oluşturmak için adımlar attı.

Kullanımı şimdilik çok az

Terörizm uzmanları bu bağlamda Bitcoin’in sahip olduğu teknik uzmanlıklarından dolayı teröristler arasında kullanımının henüz az olduğunu belirtti. Nitekim terörist gruplar, Bitcoin'e ihtiyaç duymadan da küresel mali sistemi kullanmalarına olanak tanıyacak yöntemlere sahipler.

Gazze Şeridi’nin kıyı yerleşim bölgesini kontrol eden Hamas, Katar gibi yabancı devletlerden aldığı milyon dolarlık bağışlarla hayatta kalmayı başarıyor. Suriye’de terör örgütü DEAŞ’ta benzeri şekilde elinde tuttuğu bölgelerde halktan topladığı vergi ve haraçlarla faaliyetlerini sürdürüyordu.

Ancak gerek Hamas’ın gerekse terör örgütü DEAŞ’ın paraya erişiminin önemli ölçüde kısıtlandığı kaydedildi. İsrail’in sıkı ablukasıyla çevrilen Hamas, geçtiğimiz yıl Filistin yönetiminin dayattığı devasa mali kısıtlamalar nedeniyle baskı altında kalmıştı. DEAŞ ise kontrolündeki toprakların çoğunu kaybetmişti.

Terörist grupların iletişimini izleyen ve diyaloglarını çeviren kar amacı gütmeyen Ortadoğu Medya Araştırma Enstitüsü’nün (MEMRİ) yöneticisi Steven Stalinsky konuya dair, “Bitcoin kullanarak ekonomik yaptırımları atlatıyor gibi görünüyorlar, bu nedenle onları izlemek için biz de Bitcoin'i kullanmaya çalışacağız’’ açıklamasında bulundu.

MEMRİ’nin, başta Suriye’deki mevcut gruplar ve kaçakçılar olmak üzere teröristlerin kripto para birimlerine yönelik artan ilgisine dair 253 sayfalık bir rapor yayınlamak üzere olduğu bildirildi. Bunun nedeninin ise Suriye'deki silahlı grupların bir zamanlar kontrol ettiği tüm bölgeleri ve dolayısıyla geçim kaynaklarını kaybetmesinden kaynaklandığı belirtildi.

İlginçtir ki, Suriye topraklarında en çok kontrole sahip olan terör örgütlerinden birisi olan Heyetu Tahriru'ş Şam'a (HTŞ) bağlı önde gelen bir din adamı, Temmuz ayında internette yayınladığı bir videoda hayır işlerinde harcamak üzere Bitcoin üzerinden dijital para kazanmanın caiz olduğu yönünde fetva vermişti.

Çevrimiçi ortamlarda araştırmalar yapan çok sayıda uzman, yakın bir zamanda Suriyeli radikallerin mesajlaşma uygulaması Telegram’daki kanalları üzerinden takipçilerine Bitcoin adreslerine bağış göndermeleri çağrısında bulunduğunu ortaya çıkardı.

Bağımsız bir araştırmacı olan Raphael Gluck tarafından bulunan bir gönderide, kamuflaj giyen ve askeri tüfekle ateş eden bir kişinin fotoğrafı altına Bitcoin adresinin konulduğu kaydedildi.

Teröristlerin Bitcoin kullandığına dair kanıtlar son birkaç yıldır tekdüzeydi. Ancak eski CIA analisti Yaya Fanousi, 2016 yılında ‘’Kudüs Çevresindeki Mücahitlerin Şura Meclisi‘’ örgütü tarafından başlatılan bağış toplama kampanyalarına dikkat çekti.

Ancak konuya ilişkin atılan ilk adımlar oldukça plansızdı. Nitekim “Gazze kampanyası” kapsamında, tek bir Bitcoin adresi yayınlandı ve bu da kanun koyucuların paranın kaynağını izlemesini kolaylaştırdı. Böylece kampanya sahipleri, birkaç bin dolardan fazla kazanamadılar.

İzzeddin el-Kassam Tugayları geçen yılın sonlarına doğru bağış toplamaya başladığında, İsrailli araştırma firması White Stream, Hamas’ın, ABD’nin popüler Bitcoin borsası Coinbase’deki portföylerde bir miktar para biriktirdiğini iddia etmişti.

Coinbase’de uzman yetkili olan Jeff Horowitz konuya ilişkin, “İzzeddin el-Kassam Tugayları ile bağlantısı olduğu tespit edildikten sonra hesap hemen donduruldu ve ABD makamlarına acil bilgi verildi’’ dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya