Fransa'da G7 Zirvesi öncesi çıkan olaylarda 17 kişi gözaltına alındı

Fransa'da G7 Zirvesi öncesi çıkan olaylarda 17 kişi gözaltına alındı

Cumartesi, 24 Ağustos, 2019 - 10:00
Biarritz'de düzenlenecek olan G7 Zirvesi’ne karşı çıkan gösterici Fransız polisi tarafından gözaltına alınırken (AP)
Paris/Şarku’l Avsat
Fransa’nın güneybatısında bulunan Urrugne şehrinde G7 Zirvesi karşıtı bir grubun eylem yaptığı sırada protestocularla güvenlik güçleri arasında çıkan arbede sonucu 17 kişinin gözaltına alındığı ve 4 polisin hafif yaralandığı belirtildi.

AFP’de yer alan habere göre, Biarritz'te başlayacak olan G7 Zirvesi öncesi çıkan olaylarda 4 polis, atılan taş ve sopalar sonucu hafifçe yaralanırken, yetkililer durumun bir saat sonra kontrol altına alındığını söyledi.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, 17 kişinin maske taktıkları ve polisin çağrılarına rağmen “yasadışı” eylemlerini sürdürmeye devam ettikleri gerekçesi ile gözaltına alındığı belirtildi.

Bugün Fransa’nın Hendaye ve İspanya'nın Fransa sınırındaki Irun bölgelerinde gösteri düzenlenmesi beklenirken, G7 Zirvesi’nin yapılacağı Biarritz çevresine yaklaşık 13 bin polis konuşlandırılarak, güvenlik önlemlerinin arttırıldığı ifade edildi.

Fransa’da düzenlenen ve dünya liderlerinin katılacağı G7 Zirvesi bugün Biarritz’da başlayacak. Dünya kamuoyunun yakından takip ettiği zirvede, dünya ticaret savaşından İran ve Amazon yangınlarına kadar birçok konunun masaya yatırılması bekleniyor.

Bazı uluslararası toplantılarda olduğu gibi, zirve gündemine son dakikada giren Amazon ormanlarındaki yangınlar, büyük sorun olarak zirvenin ilk gününün konusu olacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, ABD, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada liderleri için vereceği akşam yemeğinde çevre felaketi konusu değerlendirilecek.

Fransa Cumhurbaşkanı, yangın ile mücadeleye yönelik pratik girişimlerin zirvede görüşüleceğine değinerek, bunun zirve sırasında öncelikli konu haline gelebileceğini belirtti.

Biarritz’deki binlerce gazeteci ve diplomat, ABD Başkanı Donald Trump’ın Brexit konusundan İran nükleer dosyasına kadar çekişmeli konulardaki merak edilen açıklamalarını bekliyor.

Editörün Seçimi

Multimedya