Antibiyotikler kolon kanseri riskini artırıyor

Antibiyotikler kolon kanseri riskini artırıyor

Perşembe, 22 Ağustos, 2019 - 10:00
London/Şarku’l Avsat

Johns Hopkins Kimmel Kanser Merkezi uzmanları, antibiyotiklerin kolon kanserine yakalanma riskini artırdığı sonucuna ulaştı.

Bilim insanları, GATT dergisinde yayınlanan araştırmada, İngiliz tıp kayıtlarından elde edilen bilgilere dayanarak, belirli bir süre zarfında olsa bile antibiyotik kullanımının, on yıl sonra kolon kanserine yakalanma riskini artırdığını, ancak rektum kanserine yakalanma riskini artırmadığını açıkladı.

Araştırmada, antibiyotiklerin kronik hastalıkların ortaya çıkmasında katalizör görevi görmek gibi kendi hedefi dışında etkilere sebep olduğu belirtildi.

Profesör Cynthia Sears, “Bu araştırmanın ilk mesajı, viral enfeksiyonlara reçetelendirilmemesi için antibiyotik kullanımının denetim altına alınmasının ve kullanım süresinin sınırlanmasının zorunlu olduğunun önemini vurgulamaktır” dedi.

Bilim insanları, araştırmalarının, uzun zamandır kayıt altına alınmış bilgilerin varlığı ile hastalık ve tehlikeli faktörler arasındaki muhtemel ilişkiyi araştırmaya yöneldiğini belirtti. Bu kayıtlar kolon kanserine yakalanma riskinin artmasının çoğunlukla antibiyotiklerin mikrobik ortamda sebep olduğu köklü değişimlerin meydana gelmesi ile alakalı olduğu sonucunu doğuruyor.

Bilim insanları, İngiltere Klinik İşletme Araştırmaları Veri Birliği’nde bulunan 11 milyondan fazla hastayı, reçetelendirilmiş hapların açıklamalarını ve 1989 ile 2012 yılları arasında 23 yıl boyunca teşhis edilen hastalıkları içeren on binlerce gizli elektronik kaydı inceledi.


Editörün Seçimi

Multimedya