Martin Griffiths, Husiler ve hükümet yetkilileri ile görüşmek için Sana'da

Martin Griffiths, Husiler ve hükümet yetkilileri ile görüşmek için Sana'da

Perşembe, 22 Ağustos, 2019 - 08:45
Sana/Şarku’l Avsat
Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, İran destekli darbeci Husi liderleriyle BM’nin Hudeyde’nin yeniden yerleşim planını canlandırmak adına çeşitli görüşmeler yapmak için Sana’ya ulaştı. Griffiths, darbeciler ve meşru hükümet yetkilileri arasında Stockholm Anlaşması’nın uygulanmasını ve son gelişmeleri ele alacak.

Martin Griffiths, önceki gün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) düzenlenen oturumda daha önce Yemen hükümeti ve Husilere sunduğu önerinin cevabını taraflardan 25 Ağustos’ta alacağını söyledi.

Sana Havalimanı’ndan yerel kaynaklar, BM Özel Temsilcisi’nin dün basına bildirmeden Sana’ya ulaştığını, ikametine doğru yol aldığını aktardı. Griffiths’in Husi ve diğer grubun liderleri ile Hudeyde’nin yeniden inşası uygulamasının tamamlanması konusunda BM önerisine cevap alabilmek adına bir araya gelmesi bekleniyor.

Öte yandan Martin Griffiths, Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Halid bin Selman bin Abdulaziz ile dün Cidde’de bir araya gelerek “verimli bir görüşme” gerçekleştirdi.

Griffiths, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Halid bin Selman bin Abdulaziz ile dün olumlu ve verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Yemen’in güneyinde düzen ve istikrarı sağlamak için Prens Halid bin Selman liderliğinde Suudi Arabistan tarafından sıkı çaba sarf ediliyor. Prens Halid ile diyalogun devam etmesinin gerekliliği konusunda anlaştık” ifadelerini kullandı.

BM Özel Temsilcisi, 13 Aralık’ta imzalanan Stockholm Anlaşması’nın uygulanmasındaki gecikmeden ötürü üzgün olduğunu ifade ederken, “Anlaşmadan sekiz ay sonra, Hudeyde’de büyük bir askeri operasyon olmadı. Şiddet eğilimde sürekli düşüş yaşandı, yardım limanlara ulaşmaya devam ediyor” diyerek bunu kendisi için “büyük bir başarı” olarak kabul edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Griffiths ayrıca, Hudeyde Anlaşması’nın geri kalan kısımlarının uygulanmasının önemli bir adım olduğunu belirterek, geçtiğimiz ay taraflara anlaşmanın ilk aşamasının uygulanmasında daha fazla ilerleme kaydedilmesi için bir öneri sunulduğunu ve nihai resmi cevabın 25 Ağustos’ta verileceğine değindi.

Editörün Seçimi

Multimedya