BAE'den Aden iddialarına yalanlama

BAE'den Aden iddialarına yalanlama

Perşembe, 22 Ağustos, 2019 - 11:00
Son olayların ardından Aden’de sessizlik hüküm sürüyor (Reuters)
New York/Şarku’l Avsat
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Aden’deki gelişmelere ilişkin olarak kendisine yöneltilen tüm iddiaları kesin olarak reddettiğini açıkladı.

Arap Koalisyonu’ndaki kararlı tutumunun altını çizen BAE tarafından yapılan açıklamada, Yemen’in güneyindeki mevcut durumu sakinleştirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya kararlı oldukları vurgulandı.

BAE’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vekili Saud Hamad eş-Şemsi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), ‘Uluslararası barış ve güvenliğin sürdürülmesi’ başlığı altında dün yapılan özel bakanlar toplantısında bu konuya değindi.

Eş-Şemsi, BAE'nin birkaç gün önce yaptığı resmi açıklamasında ifade ettiği gibi Aden’de meşru Yemen hükümeti ile Güney Geçiş Konseyi arasındaki silahlı çatışmalarla ilgili olarak duyulan derin endişeyi ifade ederek, Yemen vatandaşlarını korumaya yönelik itidal çağrısını yineledi.

BAE’nin Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu çerçevesinde kilit bir ortak olarak duruşunun aynı olduğunu dile getiren eş-Şemsi, bunu başarmak için BAE tarafından yapılan büyük fedakarlıkları hatırlattı. Eş-Şemsi, bu durumun, BAE'nin kendisini bir taraf olarak görmediği anlaşmazlık ve bölünmeler bağlamında bugün öne sürülen iddiaları çürüttüğünü söyledi.

Eş-Şemsi, BAE’nin, meşru Yemen hükümetinin resmi talebi üzerine Arap Koalisyonu’nun bir üyesi olarak, hükümeti desteklemek için Husi saldırılarına karşı kararlı eylemlerde bulunduğunu belirtti.

Saud Hamam, konuya ilişkin sözlerine şu ifadelerle devam etti;

“Ülkemin, Aden ve darbeci Husilerin işgal ettiği bölgelerin çoğunun kurtarılmasında ve ardından terörist grupların bu hassas ve zor aşamalarda güvenlik boşluğunu kullanmalarının önlenmesinde oynadığı önemli rolü unutmuyoruz. BAE, kurtarılan bölgelerin yeniden inşa edilmesi için yürütülen çabalarda büyük rol oynayarak, Yemen halkına cömert maddi ve teknik destek sağladı. Arap Yarımadası'nda El Kaide’nin yarattığı tehditlerle mücadele büyük bir rol oynadı. Babu’l Mendeb Boğazı ve Kızıldeniz'de seyrüsefer özgürlüğünü korumak için Arap Koalisyonu’nun yürüttüğü çabaları destekledi.”

Eş-Şemsi, Yemen'deki meşru hükümetin içişlere yönelik yönetiminde düşük performans göstermesinin yanında bölgesel ve iç bölünme atmosferine rağmen BAE’nin tüm bunları yaptığı söyledi.

BAE’nin BM Daimi Temsilcisi Vekili, güvenlik ve istikrarı korumak amacıyla BAE tarafından tüm taraflara içsel farklılıkları sona erdirme ve birliği sağlamaları yönünde defalarca yapılan ciddi diyalog çağrısını yeniledi.

Eş-Şemsi, “Yemen hükümetinin, bugün yapılan olumsuz açıklamasına yansıdığı şekilde siyasi ve idari başarısızlığını BAE'nin üzerine atması uygun değil" diye konuştu.

BAE’nin Arap Koalisyonu’nun bir ortağı olarak, Yemen'in güneyindeki gerginliği azaltmak için elinden geleni yapacağını vurgulayan eş-Şemsi, Güney Geçiş Konseyi’nin eylemleri sırasında Suudi Arabistan ile Aden’deki kamu kurumları korumaya çalıştıklarını hatırlattı.

Ülkesinin, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in yürüttüğü çabalara verdiği desteği yineleyen eş-Şemsi, BAE'nin bütün tarafları Yemen'deki ortak hedeflere odaklanmaya çağıran tutumunun altını bir kez daha çizdi.

Editörün Seçimi

Multimedya