Terörle mücadele etmek için yorulmadan çalışmalıyız

Terörle mücadele etmek için yorulmadan çalışmalıyız

Çarşamba, 21 Ağustos, 2019 - 12:00
Andrew Murrison
İngiltere’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı
Terör eylemlerinin etkilerini yaşamaya devam ediyoruz. İdeolojilerini zorla başkalarına dikte etmeye çalışan radikallerin işlediği iğrenç ve alçak saldırıların ardından bugün -yani Terör Kurbanlarını Anma Uluslararası Günü- kaybettiklerimizi anmak için zaman ayırmalıyız.

Londra’da Finsbury Park Camisi’nden çıkarken dinlerinden dolayı saldırıya uğrayan masum Müslümanları hala hatırlıyoruz. Sırf ülkesine hizmet ettiğinden dolayı hedef alınan Lee Rigby’i halen hatırlıyoruz. Londra köprüsüne saldırı düzenleyenleri durdurmaya çalışırken hayatını kaybeden ve kaykay dışında başka bir silaha sahip olmayan Ignacio Echeverria’yı hala hatırlıyoruz. Yine Manchester’da konserde öldürülen gençleri halen hatırlıyoruz. Aynı şekilde son yıllarda Birleşik Krallık içerisinde terör saldırılarına maruz kalan herkesi anıyoruz.

Westminster Köprüsü’nden Paris ve Kaplan’a, Bingazi’den Christchurch’e kadar dünya çevresindeki bu kişisel trajediler tekrar ediyor.

Son yıllarda en büyük uluslararası tehdit kaynağı DEAŞ örgütü, hayal edilemeyecek ölçüde acı ve sıkıntıdan sorumludur. DEAŞ vahşeti, Irak ve diğer yerlerde çok sayıda insanın ölmesine ve birçoklarının da bedensel ve psikolojik olarak daimi bir şekilde yaralanmasına yol açtı. DEAŞ, toplumların parçalanmasına, binlerce insanın yerinden-yurdundan uzaklaşmasına ve çocukların yetim kalmasına neden oldu.

DEAŞ örgütüne karşı uluslararası koalisyon aracılığıyla Birleşik Krallık’ın ve küresel müttefiklerin yürüttüğü girişimler sayesinde, Irak Güvenlik Kuvvetleri ile Suriye Demokratik Güçleri’nin(SDG)  sahada verdiği kayıplarla örgüt, Mart 2019’da önceden kontrol ettiği geniş alanlardan uzaklaştırıldı.

Fakat DEAŞ’ın yol açtığı sıkıntı henüz bitmedi. Örgütün zehirli ideolojisi yaşamaya devam ediyor. Bugün Suriye’nin kuzeydoğusunda kurtarılan bölgelerdeki 1,6 milyon kişi, yardıma ihtiyaç duymaktadır. Irak’ta nüfusun yaklaşık yüzde 5’i, halen evsiz-barksız durumda. Ayrıca örgütün arkada bıraktığı patlayıcılar, masum insanların canını almaya devam ediyor. Yine patlayıcı maddeler, hastane, okul ve diğer önemli tesislerin yeniden inşa edilmesi için yürütülen önemli çalışmaları yavaşlatıyor. Şu an DEAŞ kalıntıları, Irak ve Suriye’de ayaklanma taktiklerine başvuruyor. Irak ve Suriye’de DEAŞ’tan geriye kalanlar, dünya çevresinde daha fazla saldırı düzenleme tehdidinde bulunuyor.

Terör tehdidi sadece radikallerle sınırlı değil. Bu yıl dünyanın farklı yerlerinde aşırı sağcılar ve radikal İslamcılar tarafından yürütülen terör saldırılarına şahit olduk. Hepimiz, farklı ideolojileri benimseyen teröristlerin Yeni Zelanda, Sri Lanka ve El Paso’da acımasız saldırılar yaptıklarını gördük. Bu alçak saldırılar aracılığıyla saldırganlar, isimlerini ölümsüzleştirmeye çalıştı. Buna rağmen saldırıların ardından dünya çevresinde insanların dayanışma içine girmesiyle birlikte katilleri değil de hayatını kaybeden masum insanları ölümsüzleştirmeyi tercih ettik.

Terör Kurbanlarını Anma Uluslararası Günü’nde terör karşısında güçsüz ve kuvvetsiz olmadığımızı hatırlamalıyız. En büyük takdirin gösterilmesi gereken hükümetler, gelecekte yeni kurbanların olmaması için bıkmadan ve usanmadan çalışıyor. Kurbanların ailelerinin hayatlarını yeniden yapılandırmak için onlara yardım ediyor. İyileşmeleri ve radikalizmi besleyen ideolojileri reddetmeleri konusunda toplumlara yardımcı oluyor.

Bugün 400 İngiliz asker, Irak Güvenlik Kuvvetleri’ne eğitim veriyor. 94 binden fazla Iraklı askerin eğitimi bitti ve bu askerler, Iraklı kardeşlerini savunmak için hazır durumdalar. Birleşik Krallık’ın yaptığı yardımlar, bugün okula, hastaneye, eve ya da sosyal merkezlere dönüşebilecek 663 binanın patlayıcı maddelerden temizlenmesine katkı sağladı. Aynı şekilde Birleşmiş Milletler(BM), DEAŞ’ın suçlarıyla ilgili delil toplamak için BM’ye bağlı hesap mekanizmasını destekliyor ve sorumluları adalete teslim etme noktasında işbirliği yapıyor. Yine DEAŞ’ın taraftar toplamaya yönelik propaganda ve saldırılara teşvik gücünü azaltmak için uluslararası girişimlere öncülük ediyoruz.

Unutmamalıyız ki vatanlarından kaçmak mecburiyetinde kalan DEAŞ mağdurlarını halen destekleyebiliriz. UKD kuruluşu aracılığıyla yüz binlerce Iraklının barınması için malzeme ve gıda yardımında bulunduk. İki milyon kişiye içme suyunun yanı sıra 4 milyon Iraklıya sağlık hizmeti verdik.

Terör Kurbanlarını Anma Uluslararası Günü’nde aniden hayatları sönenleri hatırlıyoruz. Aynı zamanda dünyanın herhangi bir yerinde karşı karşıya kaldığımız tehdide de dikkatli bir şekilde bakıyoruz. Dayanıklı olduğumuzu kendimize hatırlatmalıyız. Kolektif hüznümüz aracılığıyla daha güçlü ve daha uyumlu olması için toplumlarımızı yeniden inşa edebiliriz. Tüm toplumlarımızın güvende yaşaması için bugün Birleşik Krallık’ın elinden geleni yapacağına, ortaklarla ve uluslararası toplumla işbirliği yapacağını taahhüt ediyoruz.

* İngiltere’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı

* Şarku’l Avsat Özel

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya