Arap Birliği: Aden'deki son gelişmelerden endişeliyiz

Arap Birliği: Aden'deki son gelişmelerden endişeliyiz

Salı, 20 Ağustos, 2019 - 14:45
Yemen’in geçici başkenti Aden’e bakış (Arşiv-Reuters)
Kahire/Şarku’l Avsat
Arap Birliği yetkilileri, Yemen’in geçici başkenti Aden’de son yaşanan “rahatsız edici gelişmeler” nedeniyle endişeli olduklarını açıkladı.

Mısır resmi haber ajansına göre, üst düzey bazı Arap Birliği yetkilileri bugün yaptıkları açıklamada, Yemen’de yaşanan son gelişmelerin, ülkenin istikrarı, toprak bütünlüğü ve bölgesel entegrasyon üzerinde olumsuz etki yaratacağını belirtti. Yetkililer, Yemen’de yaşananların halkın çıkarına olmadığını ifade ederken, bu durumun ülkede daha fazla parçalanma ve kargaşaya yol açacağını söyledi.

Yetkili yaptığı açıklamada, ülkeye kapsamlı barış ve istikrar getirmek, kurumların birliğini yeniden tesis etmek ve ilgili taraflar arasındaki diyalog ve müzakere yolunu açmanın “milislerle” karşı karşıya gelmede önemli olduğunu söyledi. Başka bir yetkili ise, Yemen'de huzur isteyen tüm tarafların ilk hedefinin teröristlerle mücadele olduğunu aktarırken, askeri tırmanıştan kaçınılması gerektiğini belirtti.

Açıklamada ayrıca, İran destekli darbeci Husi milislerinin Suudi Arabistan topraklarına füze fırlatma faaliyetlerinin barışçıl çözümü tahrip ettiği vurgulanırken, uluslararası barış ve güvenliğin ciddi ihlalinin söz konusu olduğu ve bu durumun Yemen halkının acılarını dindirmeye çalışan Riyad’a kasıtlı olarak yapıldığı vurgulandı. Ayrıca Husi milislerin kontrol ettiği bölgelerde ciddi insan hakları ihlali olduğu dile getirildi.

İran destekli Husi milislerinin geçtiğimiz Temmuz ayında 30 mahkûm için verdiği idam cezasına dikkati çeken yetkili, idam cezası verilen kişiler arasında üniversite profesörleri ve aktivistlerin de bulunduğunu belirtilerek, bu davranışların uluslararası insancıl hukukun açıkça ihlali olduğunun altını çizdi.

Editörün Seçimi

Multimedya