Hem güzelliği kucaklayan hem de savaşan Suudi Arabistan

Hem güzelliği kucaklayan hem de savaşan Suudi Arabistan

Pazartesi, 19 Ağustos, 2019 - 08:45
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar
Suudi Arabistan karşıtı Katar propagandası yapmaya çalışanlardan birinin yorumunu okudum.

Kısaca yorum şu şekildeydi;

“Suudi Arabistan, Husilerin füzelerine ve insansız hava araçlarının saldırılarına maruz kalırken, halk, Cenadiriyye’de dans ederek eğleniyor.”

Bilmeyenler için Cenadiriyye, kültür, miras ve sanatla kutlama yapılan köklü bir Suud festivalidir. Cenadiriyye, yıllardır Suudi Arabistan’ın yumuşak gücünün parlayan bir göstergesidir.

Bu yorumu yapan kişi, kültürü destekleme ve kraliyetin gizli güçlerini ortaya çıkartma noktasında Suudi Arabistan’ın yeni ve canlı yönetimini kınayanların bir örneğidir. Ayrıca Suud halkının çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu da bir hakikattir.

Suudi Arabistan’da Sahve’den geriye kalanlar ya da herhangi bir değişiklikten endişe duyan bazı sıradan kesimlerde yankı bulan bu kınama mantığı, ukala bir mantıktır. Bu mantığın gizli amacı, kışkırtmak, Suudi Arabistan’ı ilerlemekten alıkoymak ve moral bozmaktır. Bu mantığın açık amacı ise Yemen savaşında Suudi Arabistan’ın kaybetmesini istemektir.

Gerçek yenilgi, depresyona girmek ve yaşamdan vazgeçmektir. Savaşın tehlikelerinin ve düşmanların tuzaklarının farkında olmakla yaşama sevincini aşılamaya ve artırmaya rağbet etmek arasında kesinlikle bir çelişki bulunmuyor. Güney Kore, yarım asırdır komşusu Kuzey Kore ile savaş ya da yarı savaş halinde. Örneğin bu durum, Güney Kore’yi içine kapanık ve moralsiz bir ülkeye dönüştürmedi.

Son zamanlarda Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Ferhan’ın kültür ve sanat akademilerine itimat edileceği yönündeki açıklaması harika bir haberdir.

Suudi Arabistan Kültür Bakanı, “Sanat akademileri, kraliyet içerisinde akademik yetkinlik için bir başlangıç olacak” dedi.

İlk aşamada sanat akademileri, iki akademiyle başlayacak. Kültür, geleneksel sanatlar ve mesleklerle ilgili ilk akademi, 2020 sonbaharında kayıt taleplerini almaya başlayacak. Bu akademi, kısa ve uzun süreli programlarda bin öğrenci ve eğitmen almayı hedefliyor. İkinci akademi ise müziğe yönelik olacak. Müzik akademisi de 2021 yılından itibaren bin öğrenci ve eğitmen alacak.

Bu tür bir haberin, Husileri, onların arkasında duran Arapları ve yabancıları, hatta nasihat verenleri dahi rahatsız ettiğini düşünüyorum. Çünkü bu haber, Suudi Arabistan’ın savaşın gafletine kapılmadan umudu ve geleceği kucaklayan güçlü ve normal bir ülke olduğunu gösteriyor. Kendi seçimlerini yapabilecek bu ülke, yeryüzünde yaşamın gerekenlerini yapıyor.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya