ABD’li Yahudi örgütleri İsrail'in Tlaib ve Omar kararını eleştirdi

ABD’li Yahudi örgütleri İsrail'in Tlaib ve Omar kararını eleştirdi

Pazar, 18 Ağustos, 2019 - 14:45
Washington/Muhammed Ali Salih
ABD Kongre Üyeleri Raşide Tlaib ve Ilhan Omar’ın Filistin’e girmesine izin verilmemesi Amerikan toplumunda tartışılmaya devam ediyor. Yeni-Muhafazakar (Neo-Con) çizgideki Fox TV olayı “sürpriz gelişme” olarak nitelendirirken liberal CNN, Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi (AIPAC) içinde bir bölünme olarak değerlendirdi.

Amerikan Kongresi’nde İsrail’in Filistin’e yönelik eylemlerini eleştiren Demokrat Kongre üyesi Tlaib, aynı partiden arkadaşı Ilhan Omar ile Filistin’e bir gezi planlamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Netanyahu’ya baskısı sonucunda İsrail, vekillerin ülkeye girişine izin vermeyeceklerini açıklamış ardından Cuma günü Tlaib’in yalnızca ailesini ziyaret etmek için ülkeye girebileceği belirtilmişti.

ABD’deki en büyük İsrail yanlısı lobi kuruluşu olan AIPAC, Cuma günü Twitter hesabında bir açıklama yaptı. AIPAC, Michigan’dan seçilen Kongre üyesi Raşida Tlaib ve Minnesota’dan seçilen Kongre üyesi Ilhan Omar ile ilgili verdiği demeçte, "Tlaib, İsraillilerle Filistinliler arasındaki on yıllardır süren ihtilafta tek devletli bir çözümü desteklese de, örgütümüz Kongre üyelerinin İsrail'e girmesine izin verilmesi gerektiğine inanıyor. Her Kongre üyesinin İsrail'i ziyaret edip demokratik müttefikimizin deneyimi hakkında ilk elden bilgi edinmesi gerektiğine inanıyor” ifadelerine yer verdi.

Fox TV, "ABD ile İsrail arasında güçlü bir ittifak çağrısı yapan AIPAC, Trump yönetiminin Netanyahu hükümetini destekleyen ve özellikle dikkati çeken iki Kongre üyesine karşı muhalefetine önyargılı kaldı” yorumunu yaptı.

Ancak İsrail’in yasak kararına yönelik en güçlü eleştiri J Street’ten geldi. Bu örgüt, İsrail’in politikalarını eleştiren liberal Yahudi sivil toplum kuruluşu. Örgütün başkanı Jeremy Ben-Ami, “Burada Amerikan siyasetinin temellerinden birinin dönüşümüne tanıklık ediyoruz. Bu siyaset kitabı 60 senedir boş sayfalardan oluştu. İşlerin gerçekten önemli bir şekilde değiştiğini görüyoruz. Buradaki Demokrat Parti liderleri için zorluk, İsrail'de olanlara bakarken Trump'ın rolünü görmeleri. Bu, Netanyahu ve danışmanlarının İsrail’i Amerikan Cumhuriyetçilerinin bir şubesi haline dönüştüren stratejik bir hata” dedi.

Demokrat Parti ve İsrail lobisi uzmanı Aron Kyak, “bu olayda istediğini kazanan ve elde eden tek kişi Trump oldu” dedi.

Perşembe günü Twitter'dan yaptığı açıklamayla Rashida Tlaib ve Ilhan Omar'ı "İsrail ve Yahudi düşmanı" olarak tanımlayan ABD Başkanı Donald Trump bu vekillerin İsrail'e girişinin engellenmesi gerektiğini aksi takdirde bu durumun 'zayıflık' belirtisi olacağı iddiasında bulunmuştu.

Bunun üzerine Binyamin Netanyahu liderliğindeki İsrail hükümeti, ABD'li Müslüman Temsilciler Meclisi vekilleri Rashida Tlaib ve Ilhan Omar'ın ülkeye girişinin yasaklamıştı.

Vekil Tlaib ve Ilhan Omar, 18-22 Ağustos tarihleri arasında İsrail ve Filistin'i ziyaret planı yapıyordu.

Demokrat Partili iki kadın vekilin Kudüs'teki Filistinli Müslüman kanaat önderleri ile bir araya geleceği biliniyordu.

Aralarında bazı Yahudi sivil toplum örgütlerinin de olduğu çok sayıda kuruluş, İsrail yönetimini söz yasak kararından ötürü sert ifadelerle kınamıştı.

 

Editörün Seçimi

Multimedya