Sudan'da Anayasal Bildiri anlaşması imzalandı

Sudan'da Anayasal Bildiri anlaşması imzalandı

Cumartesi, 17 Ağustos, 2019 - 13:00
Hartum/Şarku’l Avsat
Sudan'da Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile Askeri Geçiş Konseyi (AGK) arasında Nisan ayından bu yana süren otorite krizini resmen bitiren ve geçiş dönemini başlatacak olan Anayasal Bildiri anlaşması imzalandı.

Sudan resmi haber ajansı SUNA'da yer alan habere göre, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, çok sayıda ülkenin Dışişleri Bakanları ile uluslararası ve bölgesel kuruluşların temsilcilerinin katıldığı törende taraflar, Anayasal Bildiri anlaşmasını imzaladı.

Sudan'da, AGK ile ÖDBG arasında 4 Ağustos'ta ülkedeki siyasi krizi sonlandıracak ve ortak geçiş yönetimini başlatacak Anayasal Bildiri için ilk imzalar atılmıştı.

Bu anlaşma ile birlikte yarın AGK lağvedilip, Devlet Başkanlığı Konseyi oluşturulacak.

Suudi Arabistan'dan törene Adil el-Cubeyr katıldı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan resmi bir kaynak, Suudi Arabistan Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr ve beraberindeki heyetin bugün Anayasa Bildirgesi imza törenine katıldığını söyledi.

Kaynak, Suudi Arabistan’ın Sudan tarafları arasında imzalanan anlaşmanın yeni bir istikrar aşamasına katkıda bulunacağına inandığını aktararak söz konusu anlaşma ile Sudan halkının mevcut krizden kurtulabileceğini ve ülkenin özlem duyduğu şekilde demokratik yollarla yönetilebileceğini ifade etti.

Sudan'ın başkenti bugün, ÖDBG ve AGK arasında Anayasal Bildirinin imzalandığı törene ev sahipliği yaptı. Sudanlılar, ülkeleri için daha fazla özgürlük ve refah umudu ile sivil yönetime geçmeyi beklediklerini ifade ederken,yaşanan son siyasi gelişmelerden ülkeleri adına umutlu olduklarını dile getirdi.

İmza töreni, uluslararası ve bölgesel katılımcılar eşliğinde gerçekleşirken, Nil Nehri’ne bakan bir alanda gerçekleşen imza töreni, ÖDBG ve AGK liderleri arasında 39 ay sürecek olan bir geçiş dönemini kapsıyor.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’i koltuğundan eden ve 8 ayı bulan protesto gösterileri ilk olarak Aralık 2018’de Atbara şehrinde başlamıştı. Yaşanan çalkantılı sürecin ardından taraflar pek çok kez bir araya gelerek, ülke yönetimi hakkında müzakereler yürüttü.

Sudan gazeteleri bugün, ‘tarihi geçişi’ kutladı

Ülkede yayın yapan önemli gazetelerden biri olan Et-Tayyar, ‘Ülke bugün tarihi demokrasi geçişe başlıyor” başlığı atarken, Sudan gazetesi ise, “Hartum bugün en büyük neşeye hazır” başlığını attı.

Anlaşmanın resmi olarak imzalanması ile Sudan, acil adımları içeren önemli bir sürece başlamış olup, çoğunluğu sivillerden oluşacak Geçiş Hükümeti Yönetim Kurulu’nu duyurmuş olacak.

Protesto hareketi lideri tarafından önceki gün yapılan açıklamada, geçiş döneminde başbakanlık koltuğu için Birleşmiş Milletler (BM) Afrika Ekonomi Komisyonu (ECA) eski Genel Sekreteri Abdullah Hamduk'un önerileceği ifade edilmişti.

Anlaşmaya göre 40 milyon nüfusa sahip ülke, 11 üyeli bir Egemen Konsey tarafından yönetilecek. Ayrıca, AGK’nin İçişleri ve Savunma Bakanlarını tayin etmesi bekleniyor.

Sudan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Ebubekir Sıddık önceki gün yaptığı açıklamada, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uganda ve Cibuti Dışişleri Bakanları da dahil olmak üzere çok sayıda ülke temsilcisi ve Arap Parlamento Başkanı’nın ülkeye ulaştığını söyledi.

Sudan’da bu ay gerçekleşen en önemli diplomatik olaylardan bir diğeri ise, Afrika Birliği’nin geçtiğimiz Haziran ayında yaşanan gelişmeler sebebi ile Sudan’ın üyeliğini askıya alma kararını kaldırmak oldu.

Yüksek Komite Başkanı General Muhammed Ali İbrahim, ilgili belgelerin imzalanmasının Sudan'ın dış ilişkilerde normalleşme kapılarını yeniden açacağı anlamına geldiğini belirterek, bu adımın demokrasi, kalkınma, barış ve özgürlük yoluna sevk edecek büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya